Jak połączyć wystrój retro z nowoczesnością?

Wystrój retro oraz nowoczesny zwykle są przedstawiane jako przeciwstawne sobie koncepcje aranżacji. Jak się okazuje – niezbyt słusznie, ponieważ istnieje całkiem sporo rozwiązań pozwalających z powodzeniem pogodzić obie te koncepcje i uczynić z nich jedną oryginalną kompozycję. Dzisiaj przyjrzymy się kilku sposobom pogodzenia nowoczesności z elementami retro.

Do naszego mieszkania styl retro możemy bardzo łatwo i efektownie zaprosić wykorzystując różnego rodzaju meble. Dla tego stylu charakterystyczne były (i są) przede wszystkim obłe kształty wszelkich sprzętów, jak sofy czy fotele, a także drewniane nóżki. Świetnie sprawdzą się w tym celu również politurowane komody i niewielkie stoliki czy regały. Pod względem materiałów i wzornictwa warto zdecydować się na geometrię oraz kwiaty, które będą zdobić nie tylko nasze poduszki, ale również tapety ścienne. Retro lubuje się ponadto w odważnej, intensywnej kolorystyce.

Bogaty i nieco nonszalancki wystrój retro mebli możemy stonować nowoczesnym minimalizmem. Dobrze sprawdzić powinien się także kontrast kolorystyczny przez wykorzystanie beży, szarości bądź spokojnych, pastelowych barw. Możemy również zdecydować się na pokrycie podłogi terakotą. Takie rozwiązanie pozwoli nam zachować równowagę pomiędzy krzykliwością retro a surowością i minimalizmem tradycyjnej nowoczesnej aranżacji.

Jeżeli chodzi o aranżację ścian dobrym rozwiązaniem są wspomniane już tapety w jasnych kolorach i kwiatowych bądź geometrycznych wzorach. Pod tym względem, możemy zdecydować się zarówno na obłożenie nimi wszystkich ścian w pomieszczeniu, jak i tylko jednej z nich, aby zachować równowagę w wystroju, jak również nadać mu pewnej oryginalności. Dla kolorystyki samych ścian najlepiej sprawdza się biel – jest uniwersalna oraz daje szersze pole do działania pod względem różnego rodzaju dekoracji dla stylu retro. Świetnie sprawdzą się jednak również pastele oraz inne ciepłe, jasne kolory.

14 kwietnia, 2019

Dodaj komentarz