Jak pomysłowo umieścić telewizor w salonie?

Jeśli już decydujemy się na posiadanie w domu telewizora, to najczęściej lokujemy go właśnie w salonie bądź innym pomieszczeniu, w którym możemy się zrelaksować bądź zaprosić znajomych na wspólny seans czy rozgrywkę na konsoli. Często jednak jednocześnie głowimy się w jaki sposób zamontować go tak, aby był zarazem komfortowy dla naszego wzroku, a przy tym nie zajmował zbyt dużo miejsca czy nawet dodawał wystrojowi dodatkowego smaku.

Rozwiązania na jakie się zazwyczaj decydujemy można podzielić na dwie zasadnicze grupy: albo telewizor umieszczamy w wyeksponowanym, niejako reprezentatywnym miejscu bądź decydujemy się na równie radykalne rozwiązanie, tyle że z przeciwnego bieguna – całkowicie go ukrywając. Pomiędzy tymi dwiema opcjami istnieje jednak szereg mniej czy bardziej dyskretnych aranżacji, na co wpływ ma również wielkość telewizorów, których nowsze modele charakteryzują się rosnącą przekątną w stosunku do swoich poprzedników. Ta cecha nowych telewizorów może sprawiać nieco dodatkowych problemów, jeśli chodzi o wystrój wnętrza, gdyż spora czarna powierzchnia potrafi skutecznie zdominować wnętrze, zwłaszcza jeśli pomieszczenie nie jest zbyt duże.

Nie jest jednak aż tak źle – w ostatnim czasie producenci telewizorów poza koncentrowaniem się na technologii obrazu zaczęli interesować się również walorami estetycznymi urządzenia tak, aby możliwym było wybrać model nie tylko z odpowiadającą nam specyfikacją, ale również wpasowujący się w wystrój salonu lub innego pokoju. Pojawiają się nawet takie nowatorskie rozwiązania jak montowanie zewnętrznych lustrzanych powierzchni, które działają w ten sposób, że wyłączony telewizor może funkcjonować jak klasyczne lustro, natomiast po jego włączeniu powierzchnia działa jak zwykły ekran. Technologie, które zaś są dopiero w fazie opracowywania obejmują, między innymi, przezroczyste ekrany.

Dokonując aranżacji wnętrza z udziałem telewizora warto pamiętać o kilku rzeczach: przede wszystkim, ekran powinien zostać umieszczony mniej więcej na wysokości oczu odbiorcy – nieco powyżej metra od podłogi, natomiast miejsce, z którego oglądamy telewizję, czyli fotel bądź kanapa, powinny się znajdować od trzech do pięciu razy dalej w stosunku do przekątnej ekranu. Jeśli decydujemy się na zamontowanie telewizora wewnątrz ramy bądź bardziej złożonej zabudowy, powinniśmy zadbać o prawidłową wentylację z tej prostej przyczyny, że urządzenie stopniowo nagrzewa się, gdy działa dłuższy czas, i może uszkodzić bądź podzespoły, bądź kable.

14 października, 2017

Dodaj komentarz