Jak powinna wyglądać domowa instalacja elektryczna?

Więcej światła! – możemy zakrzyknąć razem z Goethem. Bez oświetlenia trudno bowiem wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w domu, w pracy lub w miejscach publicznych. Mimo to elektryczność, dzięki której możemy swobodnie przemieszczać się w przestrzeni, pracować lub wykonywać rozmaite czynności, pozwala na znacznie więcej. Bez niej nasz dom przestaje być zupełnie funkcjonalny.

Do czego potrzebujemy elektryczności?

Wydawać się to może trywialne, ale niemal nie można już wyobrazić sobie życia bez elektryczności. W pełni się od niej uzależniliśmy i jej brak potrafi być niezmiernie dotkliwy.

Patrząc z perspektywy domu, brak prądu to już nie tylko niedobór oświetlenia, ale także często brak ogrzewania, gdyż większość pieców posiada elektroniczne sterowniki. Nawet jeśli urządzenie jest opalane innym paliwem, to bez elektroniki nie może funkcjonować.

Bez elektryczności tracimy dostęp do przedmiotów RTV i AGD, a także domowego Internetu. Wszystkie urządzenia w kuchni i łazience przestają działać, a my nie możemy nawet często zagotować wody na herbatę.

Niedobór prądu to także odłączenie wszystkich domowych zabezpieczeń – alarmu, monitoringu itp. Stajemy się zatem niemalże bezbronni.

Wydaje się w takiej sytuacji oczywiste, że w trakcie planowania domowej instalacji elektrycznej należy bezwzględnie dokładnie przemyśleć jej układ, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek w przyszłości. O czym musimy pamiętać?

Więcej gniazdek!

Odpowiednia ilość gniazdek elektrycznych, to jeden z najważniejszych tematów, który koniecznie trzeba brać pod uwagę, gdy tworzymy nową lub przerabiamy starą instalację.

Olbrzymia ilość urządzeń, wymagających obecnie stałego lub czasowego podłączenia do elektryczności, sprawia, że zasady budowlane sprzed kilkudziesięciu lat, powoli przestają mieć przełożenie na rzeczywistość. Pod koniec XX wieku zakładano, że wprowadzenie jednego gniazda na 5 metrów kwadratowych powierzchni, to ilość w pełni wystarczająca. Obecnie wręcz nie sposób sobie wyobrazić sypialnię, w której mamy do dyspozycji wyłącznie dwa gniazdka. Mając do wyboru tak różnorodne i funkcjonalne oświetlenie, jak chociażby ze sklepu Lampy.it, chętniej stawiamy na większą liczbę źródeł światła, a to już sprzyja konieczności instalacji kolejnych gniazdek.

Gdy decydujemy się na ilość gniazd, warto też pamiętać o ich jakości i stylistyce. Obecnie nie trzeba już wyłącznie decydować się na klasyczne rozwiązania, wykonane z białego plastiku. Można wybierać spośród mnogości kolorów i materiałów, które najlepiej dopasowują się do całości aranżacji wnętrza. Dzięki temu, nawet ten często pomijany wcześniej element, nareszcie staje się integralną częścią aranżacji.

Projektowanie z głową – mnogość składowych instalacji

Gdy projektujemy instalację, warto zawczasu ustalić, jakie tak naprawdę są nasze potrzeby. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele urządzeń należy podłączać do instalacji elektrycznej. Do najczęstszych, dodatkowych obwodów zalicza się:

  • Telefon,
  • Multimedia (kino domowe, zestawy audio, przewody antenowe),
  • Komputery i sieć wi-fi,
  • Domofony,
  • Alarmy i monitoring.

Z tego powodu należy odpowiednio wcześniej dokładnie zaplanować wszystkie elementy składowe, dzięki czemu nasza domowa instalacja będzie w pełni wydajna i odporna na usterki.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Współczesne instalacje elektryczne od dawnych rozwiązań różnią się również rodzajem zabezpieczeń. Do standardów zalicza się obecnie choćby wyłączniki różnicowoprądowe, czyli takie, które w przypadku jakiegokolwiek problemu z instalacją, natychmiastowo odcinają dopływ prądu, chroniąc nas przed porażeniem. Stosowanie urządzeń tego typu jest normowane przez przepisy prawa, jednak ich czułość może być dobierana wedle indywidualnych potrzeb.

Coraz częściej stosuje się również ograniczniki przepięć, które pozwalają na ochronę instalacji i wszystkich przypiętych do niej urządzeń przed nagłymi i niespodziewanymi skokami napięcia, na przykład podczas uderzenia pioruna. Pozwala to uchronić nas przed uszkodzeniami oraz olbrzymimi stratami w domowym sprzęcie, spowodowanymi sytuacjami losowymi.

Nowoczesność instalacji oparta o technologie

Nowoczesne instalacje elektryczne potrafią również być wykorzystywane w rozbudowanych systemach centralizujących i automatyzujących zarządzenie domem, jak choćby w przypadku technologii Smart House, która pozwala na obsługiwanie większości domowych instalacji z poziomu jednego panelu lub aplikacji. To olbrzymia wygoda oraz oszczędność dla budżetu.

W domach coraz częściej stosuje się energooszczędne żarówki, nowoczesne panele dotykowe, zamiast tradycyjnych włączników – wszystko to ma poprawiać komfort codziennego funkcjonowania. Dom wypełnia elektryczność, która sprawia, że żyje się nam lepiej. Zadbajmy zatem odpowiednio o to, żeby instalacja była zawsze w pełni sprawna i zawsze gwarantowała odpowiednią ilość prądu do codziennego działania.

18 lutego, 2020