Jak stworzyć wiejski klimat w ogrodzie?

Ogród to wspaniałe dopełnienie każdego domu. Jest miejscem, które pełni funkcje użytkowe i dekoracyjne. Na etapie jego projektowania każdy właściciel zastanawia się, w jakim stylu urządzić swój ogród. W ostatnim czasie bardzo modne są ogrody rustykalne. Miejsca takie charakteryzują się bujną roślinnością posadzoną wśród stylowych, wiejskich ścieżek i kojarzą się z dzieciństwem beztrosko spędzanym na sielskiej, spokojnej wsi.

W ogrodach rustykalnych spotkamy liczne nawiązania do motywów ludowych. Ogród wiejski to przede wszystkim mnogość barw oraz występowanie licznych elementów drewnianych i kamiennych. Aby uzyskać dobry efekt rustykalnego ogrodu trzeba w jednym miejscu połączyć jaskrawe barwy, kamień naturalny, drewno, a także piękne rośliny, które również mienią się całą paletą barw.

Nawierzchnia W rustykalnym ogrodzie bardzo ważną rolę pełnią ścieżki spacerowe oraz tarasy. Ścieżki w takich ogrodach wykonuje się najczęściej w kolorach naturalnego beżu zwłaszcza wtedy, gdy ogród okala dom z drewna. Każda alejka kamienna dodaje uroku takiemu ogrodowi i tworzy doskonały, wiejski klimat. Z kolei, jeśli dom posiada elewację o wyrazistych barwach również podłoże należy wykonać w podobnej kolorystyce. Często stosuje się kostkę obijaną, podobną do starodruku. 

Tarasy w takich ogrodach wykonane są zazwyczaj z płyt kamiennych a także dość często wkomponowana w nie jest mozaika kamienna. Warto zastosować na tarasie także elementy drewniane na przykład w postaci barierek i poręczy.

Meble z drewna W ogrodzie rustykalnym należy umieścić meble ogrodowe drewniane, o masywnej konstrukcji. Meble mogą być ręcznie malowane i celowo postarzane. W takim ogrodzie doskonale sprawdzą się także komplety ogrodowe z wikliny. Rośliny Rośliny w rustykalnym ogrodzie odgrywają bardzo istotną rolę. Generalną zasadą jest sadzenie ich tak, aby wyglądały, jak gdyby wyrosły tam przypadkowo.

Sadzimy je wzdłuż alejek, ogrodzenia, ale również mogą sobie wyrastać w dość przypadkowych miejscach. W tego typu ogrodach doskonale sprawdzają się rośliny pospolite, znane nam z łąk i polnych ścieżek. Idealne będą maki, chabry, rumianki, czy dzika róża. Bardzo istotne są ich kolory, im więcej barw tym lepiej. W takim ogrodzie powinno być dużo roślin, gęsto posadzonych. Ważne są także drzewa. I tu również wybieramy gatunki charakterystyczne dla polskiej wsi, na przykład: grusze, śliwy. Dobrze będzie także wyglądał winogron pnący się po ścianach drewnianej altanki czy malwy rosnące pod oknami. I dodatki… Aby jeszcze bardziej dodać wiejskiemu ogrodowi uroku warto umieścić w nim ozdoby kamienne, gliniane donice czy ozdoby drewniane w postaci miniaturowego wiatraka lub wozu drabiniastego. Uroku dodadzą także pelargonie wyglądające zza szyb okien czy wiszące przy drzwiach bukiety ziół. Warto stworzyć sobie piękny, rustykalny ogród, który będzie doskonałym miejsce na relaks wśród urokliwych roślin i sielskiego, wiejskiego klimatu.

23 maja, 2014

Dodaj komentarz