Jak używać farby podkładowej?

Samodzielne odnowienie jednego pokoju, kuchni, czy łazienki nie jest trudne. Można to zrobić samemu. Osoby, które nigdy jeszcze samodzielnie nie malowały mieszkania mają wiele wątpliwości
dotyczących konieczności stosowania preparatu gruntującego lub farby podkładowej. Ich stosowanie jest zalecane, gdyż pozwalają uzyskać trwałą i ładną powierzchnię. Kiedy jednak sprawdzi się preparat do gruntowania, a kiedy farba podkładowa?

Kiedy stosować grunt?

Preparat do gruntowania nie tylko zmniejsza zużycie farby (zmniejsza chłonność podłoża i wzmacnia je), ale sprawia też, że lepiej przylega ona do podłoża. Dzięki temu powłoka jest trwała, jednolita i bardzo estetyczna. Koniecznie preparat do gruntowania stosujemy, kiedy malujemy: stare ściany, z których odpryskuje farba – wcześniej odpryskującą farbę musimy usunąć szpachelką; płyty gipsowo-kartonowe; nowe gładzie i tynki. Stosując preparat do gruntowania na tych powierzchniach otrzymamy na całej jednolity kolor. W żadnych miejscach efekt dekoracyjny nie będzie różny.

Kiedy używamy farby podkładowej?

Farby podkładowe mają bardzo zbliżone właściwości do preparatów do gruntowania. One także więc zmniejszają zużycie farby, poprawiają przyczepność podłoża, sprawiają, że efekt dekoracyjny jest wszędzie jednolity. Stosuje się je jednak przede wszystkim w przypadku malowania nowych lub w bardzo małym stopniu zniszczonych powierzchni. Zaleca się zastosować farbę podkładową także wtedy, kiedy przemalowujemy bardzo ciemne ściany na jasny kolor. Możemy mieć trudności, aby farbą w jasnym kolorze dokładnie zamaskować ciemny kolor. Użycie farby podkładowej nam to ułatwi, a dodatkowo zmniejszy koszt remontu.

Jaki grunt i farbę podkładową wybrać?

Możemy wybrać produkt uniwersalny, który sprawdzi się niezależnie od rodzaju powierzchni, którą chcemy pokryć gruntem lub farbą podkładową. Ale w ofercie producentów znajdują się także grunty i farby podkładowe przeznaczone do płyt gipsowo-kartonowych, tynków gipsowych lub cementowych. Jeśli więc nie zdecydujemy się na produkt uniwersalny, powinniśmy wybrać taki przeznaczony do powierzchni, którą planujemy malować.

Farby podkładowe i preparaty do gruntowania mają bardzo zbliżone do siebie właściwości. Ale grunt i farba podkładowa nie są sobie równe. Rodzaj preparatu wybieramy więc pod kątem rodzaju powierzchni, którą zamierzamy malować. Grunt sprawdzi się w przypadku malowania między innymi płyt gipsowo-kartonowych, farba podkładowa w przypadku, kiedy chcemy bardzo ciemną ścianę przemalować na jaśniejszy kolor.

13 grudnia, 2017

Dodaj komentarz