Jak w ciekawy sposób urozmaicić domowe okna?

Okno jest takim dość niepozornym elementem naszych domów i mieszkań. Ma za zadanie wpuszczać do wnętrza dużo światła, ale wbrew pozorom pełni ono również istotną rolę estetyczną. Piękne zasłony czy firanki, które dopasowane są do wnętrza, to zdecydowanie nie wszystko. Czasem warto pomyśleć o swoich oknach, jak o dziełach sztuki, ozdabiając je nie tylko roślinami doniczkowymi, ale także różnymi eksponatami, czy nawet naczyniami. Jak zrobić to poprawnie? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Podwyższamy optycznie pokój dzięki oknom

Czasem możemy czuć się w naszym mieszkaniu nieco przytłoczeni. Dotyczy to szczególnie mniejszych domów, w których nie tylko ściany są blisko siebie, ale i sufit sprawia wrażenie, jakby za chwilę miał „podrapać” naszą głowę. Aby poradzić sobie z optycznym podwyższeniem pomieszczenia, można do tego celu wykorzystać właśnie okna. Kluczem do sukcesu jest zawieszenie na oknach tkanin pionowo schodzących w dół, które mają kolorystyczne przejście. Dół tkaniny powinien być ciemny, stopniowo przechodząc do bardzo jasnego koloru na samej górze. Ostatnim krokiem jest pomalowanie karnisza. Malujemy go na taki sam kolor, jak kolor ścian. Zniknie nam on z widoku i optycznie podwyższy pokój.

Parapetowa kompozycja z naczyń

Tak, układanie pięknych naczyń kojarzy nam się tylko i wyłącznie z przeszklonymi szafkami, ale taki dodatek z powodzeniem można zastosować również na parapecie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić tam zestaw kawowy, lichtarze, lampiony i wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Zasada jest tutaj jedna. Staramy się dobierać przedmioty różnorodne, które jednak będą stanowiły kolorystyczną spójność.

Dwa okna obok siebie, jak je połączyć?

Problemem mogą być dwa duże okna umiejscowione tuż obok siebie. Choć na obu stworzymy identyczną kompozycję, to jednak możemy odnieść wrażenie, że całość jakość nie współgra ze sobą. Aby to zmienić dobrym pomysłem jest zawieszenie na ścianie pomiędzy oknami podłużnego lustra, bądź eleganckiego kinkietu czy pięknego obrazu.

Koniecznie zadbaj o porządek na oknie

Na koniec jeszcze jedna, wbrew pozorom bardzo istotna kwestia. O ile większość z nas regularnie myje szyby w oknach, tak często zapominamy o ramie okiennej, parapecie oraz rzeczach, które się na nim znajdują. Regularne usuwanie kurzu z ramy, szkła na parapecie i wszystkich przedmiotów jest tutaj kluczowe. Przez okno wpada mnóstwo światła, ujawniając najdrobniejsze nawet skazy na ozdobach, przez co zabrudzone nie będą one wyglądały już tak pięknie.

17 maja, 2018

Dodaj komentarz