Jak wybrać dobry materac do łóżka?

Sen jest ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia – nie tylko fizycznego ale również psychicznego. Dlatego powinniśmy jak najwięcej uwagi poświęcić wyborowi materaca do łóżka. Czym kierować się przy zakupie?

Materac powinien być zawsze dobrany indywidualnie do potrzeb osoby, która będzie na nim spała, jej upodobań i przede wszystkim budowy anatomicznej. Ważna jest nie tylko wielkość (materac musi idealnie pasować do ramy łóżka), ale również twardość i wyprofilowanie. To wszystko razem ma wpływ na wygodę podczas snu i ochronę naszego kręgosłupa.

Materace piankowe, sprężynowe i kieszeniowe

W sklepach są dostępne materace wykonane z różnych materiałów i różnej konstrukcji. Najtańsze są wykonane z tworzywa sztucznego zwanego popularnie pianką. Niestety, szybko się one odkształcają. Warto kupić droższy model: sprężynowy lub kieszeniowy Pierwszy z nich w warstwie pianki, lateksu lub sztucznego czy naturalnego włókna ma ukryte sprężyny, które chronią przed odkształceniem. Materace kieszeniowe to jeszcze bardziej nowoczesna wersja materacy sprężynowych, które umilą pobyt w sypialni. Każda ze sprężyn jest umieszczona w osobnej kieszeni, stąd też nazwa. Dzięki temu materac kieszeniowy zachowuje znacznie dłużej swój kształt a w czasie snu dostosowuje się do poszczególnych części ciała.

Twardość materaca

Jednym z najważniejszych parametrów materaca nie jest wbrew pozorom jego grubość, którą kieruje się wielu kupujących, ale twardość. Im więcej ważymy, tym twardszy powinien być nasz materac, aby nie zapadał się pod ciężarem ciała. Osobom ważącym mniej niż 80 kg zalecane są materace o oznaczeniu H2, zaś tym o wadze przekraczającej 80 kilogramów H3. Można wybrać nie tylko materac twardszy czy miększy, zależnie od własnych upodobań i potrzeb zdrowotnych (osobom z chorym kręgosłupem fizjoterapeuci często zalecają materac o średniej twardości), ale również taki, który ma kilka stref twardości. W czasie snu poszczególne partie naszego ciała potrzebują odmiennego podparcia. W sprzedaży są materace z trzema, pięcioma strefami a nawet siedmioma strefami twardości, które podpierają odpowiednio głowę, szyję i barki, lędźwie, biodra, uda, łydki i stopy.

Akcesoria do materacy

Gdy po wizytach w wielu sklepach i po obejrzeniu wielu materacy, znajdziemy wreszcie taki, który odpowiada nam pod każdym względem (wymiary, materiał, konstrukcja, twardość) chcielibyśmy, aby jak najdłużej wyglądał jak nowy. Warto więc od razu zaopatrzyć się w matę na materac. Bez trudu kupimy ją zarówno na materac jednoosobowy, jak i dwuosobowy. Najlepsza będzie wykonane z materiału nie tylko trwałego, ale również odpornego na zabrudzenia, a w razie potrzeby także łatwego do wyczyszczenia. Dołączone metki zawierają dokładne instrukcje prania i czyszczenia. Warto się ich trzymać, aby mata jak najdłużej wyglądała jak nowe. Warto dbać też o sam materac – nie zginać go, często wietrzyć, regularnie odkurzać i co kilka dni odwracać.

Dobrze dobrany materac, to gwarancja zdrowego snu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby znaleźć taki, który będzie idealnie pasował do nas i zaspokajał w pełni nasze potrzeby.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

3 czerwca, 2020