Jak wybrać ościeżnicę drzwi?

Ościeżnica drzwiowa stanowi element bazowy, na którym mocowane jest skrzydło – jest to zatem fundament dla prawidłowego i komfortowego użytkowania drzwi. Z tego powodu niezbędny jest wybór odpowiedniej ościeżnicy, nazywanej potocznie futryną. Jakie czynniki decydują o optymalnie dobranej ościeżnicy drzwiowej i na jakie parametry należy zwracać uwagę, żeby ostateczny rezultat montażu był satysfakcjonujący?

Aspekty, decydujące o wyborze ościeżnicy drzwiowej

W profesjonalnych sklepach branżowych odnaleźć można rozmaite propozycje producentów drzwi, którzy w swojej ofercie posiadają również ościeżnice. Warto pamiętać, że futryna nie jest kupowana w komplecie ze skrzydłem drzwiowym – te dwa kluczowe elementy systemu drzwiowego należy odpowiednio do siebie dopasować, żeby całość spełniała swoją funkcję w pożądanym stopniu.

Wybierając ościeżnicę, warto kierować się aspektami wizualnymi, a więc dopasowywać styl futryny do dominującego w danym pomieszczeniu designu, jak również funkcjonalnymi – musi ona bowiem zapewniać stabilizację skrzydła drzwiowego i być możliwa do łatwego oraz bezpiecznego montażu. Przed zakupem ościeżnicy drzwiowej, należy zweryfikować następujące parametry: grubość muru, ilość przestrzeni, dostępnej dla futryny, usytuowanie otworu drzwiowego. Nie bez znaczenia jest także styl skrzydła drzwiowego oraz wspomniany wystrój wnętrza, w tym również dominująca kolorystyka.

Rodzaje ościeżnic drzwiowych – czym różnią się poszczególne modele?

Najbardziej klasyczna i najprostsza jest ościeżnica stała, która wstawiana jest pomiędzy dwie ściany, usytuowane równolegle względem siebie. Szerokość tego typu futryn jest określona i zoptymalizowana do standardowej grubości muru, która wynosi zazwyczaj od 6-10 cm. Pomimo pozornej prostoty, ościeżnica stała jest trudna w montażu, gdyż generuje konieczność idealnego dopasowania do siebie wszystkich elementów. Brak w wyposażeniu opasek maskujących decyduje o częstym stosowaniu ozdobnych listew, których celem jest podniesienie estetyki i zatuszowanie przestrzeni łączenia framugi z murem. Niezaprzeczalną zaletą ościeżnic stałych jest ich cena – są one jednymi z najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku. Tego typu futryny sprawdzą się przy prostopadłym łączeniu ścian – umożliwia to brak wspomnianych opasek maskujących, które w tym konkretnym przypadku okazują się zbędne.

Bardziej uniwersalnym i zdecydowanie nowocześniejszym rozwiązaniem okazuje się ościeżnica regulowana. Jej konstrukcja uwzględnia obecność opasek stałych z jednej strony i regulowanych z drugiej. Regulowane przeznaczone są do obejmowania ściany, umożliwiają objęcie muru o niestandardowych wymiarach oraz sporej grubości. Tego typu ościeżnice są łatwiejsze w montażu, stanowią także niezaprzeczalny element dekoracyjny każdego wnętrza.

Ciekawą i stosunkowo nową propozycją okazuje się ościeżnica bezprzylgowa – ta tajemnicza nazwa odnosi się do widoczności zawiasów po zamknięciu drzwi. W tym modelu ościeżnicy zawiasy są niezauważalne. Należy pamiętać, że ten typ futryny wymaga doboru specjalnego skrzydła drzwiowego i będzie nieco bardziej kosztownym rozwiązaniem. Jest to alternatywa dla osób, poszukujących innowacyjnych i unikalnych elementów aranżacji wnętrza – ościeżnica bezprzylgowa prezentuje się bowiem bardzo elegancko i nowocześnie.

Z jakiego materiału ościeżnicę wybrać?

Poza wspomnianymi już parametrami, determinującymi wybór konkretnej futryny, warto wspomnieć również o materiałach, z jakich produkowane są ościeżnice. W ofercie większości sklepów dostępny jest bogaty wybór – są to framugi drewniane, bazujące na płycie pilśniowej, wykonane z aluminium lub PCV. Popularnością cieszy się także ościeżnica metalowa, która wybierana jest przez klientów, wymagających trwałości i solidności konstrukcji. Zaletą tego typu futryny jest możliwość polakierowania jej na wybrany kolor.

5 kwietnia, 2018

Dodaj komentarz