Jak wykorzystać nadmiarową przestrzeń w domu?

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, zawsze może okazać się, że w domu czy mieszkaniu zostało ci dużo wolnej przestrzeni. Jak ją zagospodarować?

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, zawsze może okazać się, że w domu czy mieszkaniu zostało ci dużo wolnej przestrzeni. Jak ją zagospodarować?

Warto pamiętać, że np. salon to miejsce reprezentacyjne, często nie możemy sobie pozwolić więc na zorganizowanie tu domowej siłowni czy miejsca na fitness. Choćby dlatego, że z pomieszczenia tego korzystają wszyscy domownicy. Poniżej proponujemy kilka rozwiązań!

Przestrzeń gościnna w salonie

Dysponując ogromną ilością przestrzeni w pokoju gościnnym, np. w lofcie czy kamienicy, możesz pokusić się o stworzenie unikalnego miejsca do podejmowania gości. Inspiracją mogą tu być pokoje w stylu japońskim z niskim długim stolikiem oraz poduchami wokół. Skromny i klasyczny wystrój często dobrze komponuje się z pozostałymi stylami zastosowanymi w innych częściach pokoju. Przestrzeń do podejmowania gości może również oznaczać wygodne kanapy i projektor urządzone w stylu eklektycznym, np. retro. Wspólne oglądanie meczu czy filmu stanie się o wiele wygodniejsze. Tym bardziej, jeśli zastosujesz sztuczki typu schowek na przekąski w sofie czy minilodówka obok!

Gry i zabawy w piwnicy i na strychu

Bardzo modne ostatnio planszówki wymagają często oddzielnej przestrzeni. W skomplikowane gry o wiele łatwiej grać na dużym stole, siedząc na wygodnych krzesłach. Dodatkowo, na rynku można kupić specjalne stoły do planszówek. Innym pomysłem jest bilard. Jeśli lubisz urządzać luźne przyjęcia dla małych i dużych, dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w bardziej zaawansowane ruchowo gry, jak mata twister czy do tańczenia – można ją zamontować na stałe na podłodze. Dobrą opcją dla maniaków komputerowych wyścigów wydaje się zamontowanie sprzętu do gier elektronicznych. We wszystkich tych przypadkach warto nie zapomnieć o budującym klimat oświetleniu. Dodatkowo, warto zastanowić się nad wykonaniem ścianki wspinaczkowej dla dzieci, jeśli masz pustą ścianę, pod którą możesz podłożyć kilka poduch.

Zwierzęce królestwo w szerokim holu czy korytarzu

Dużą ilość przestrzeni na korytarzu czy w holu możesz wykorzystać w sposób zapewniający rozrywkę zwierzętom: psom, kotom, jak również innym. Największe pole do popisu mają właściciele kotów. Można stworzyć dość skomplikowany wybieg dla tego typu zwierzaków, zwłaszcza, że nie trzeba ograniczać się tylko do podłogi. System półek i drapaków, między którymi zwierzak może się przemieszczać, pozytywnie wpłynie na jego kondycję. Psom z kolei często wystarczy niewielki domek, typ nowoczesnej budy, gdzie mogą się schować czy odpocząć. Koniecznie z wygodną poduchą. Niekiedy warto pokusić się o większe zabawki. Szczurom, chomikom czy myszkom wystarczy system rur na ścianie, w których mogą się przemieszczać z jednej strony na drugą, a także mini drabinki czy półeczki.

Jeśli część dużej przestrzeni możesz oddzielić ścianą działową bez straty dla reszty pokoju, warto zdecydować się na własne biuro czy kreatywny warsztat. To również idealne rozwiązanie na zagospodarowanie strychu. Dzięki temu nikt ci nie przeszkodzi, kiedy będziesz pracować nad własnym projektem czy też oddawać się swojemu hobby. W tym miejscu możesz na wierzchu trzymać wszystkie niezbędne przedmioty. Postaraj się jednak o dobre oświetlenie, zwłaszcza gdy musisz polegać na sztucznym świetle. Pamiętaj także, że nie każde hobby można wykonywać w takim pomieszczeniu. Przykładowo, malowanie na szkle wiąże się z intensywnym zapachem farb i rozpuszczalnika, który z łatwością przedostanie się do innych pomieszczeń. A pozbycie się go nie jest łatwe, dlatego jeśli nie możesz pozwolić sobie na dobrą wentylację, postaraj się wykonywać tego typu hobby na zewnątrz.

Opracowanie: Gethome.pl – portal nieruchomości na sprzedaż i wynajem

26 czerwca, 2019

Dodaj komentarz