Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem?

Okna nie tylko powinny zapewniać ciepło, ale również powinny być bezpieczne. W jaki sposób możemy ochronić się przed włamaniem przez okno?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ale wiele włamań do domów i mieszkań odbywa się właśnie przez okna. Często nie zamykamy ich przy wyjściu z domu, nie zwracamy uwagę na ich wytrzymałość, więc jeśli złodziej zauważa okazję, może spróbować z niej skorzystać – w rezultacie możemy stracić swoje mienie.

Włamywacze mogą dostać się do domu przez wypchnięcie skrzydła okiennego, mogą wejść przez uchylone albo otwarte okno, mogą także podważyć lub wyważyć klamkę albo po prostu wybić szybę.

Jak zatem zabezpieczyć okna przed włamaniem? Czy potrzebne będą specjalne bezpieczne okna, a może lepiej zdecydować się na zakupienie systemu alarmowego? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Okna odporne na włamanie

W sprzedaży możemy znaleźć nowoczesne okna antywłamaniowe – o konstrukcjach zapewniających wysoką ochronę przed włamaniami. Stosuje się w nich klamki z zamkami, szyby utrudniające włamanie, okucia antywyważeniowe. Musimy jednak pamiętać, że nawet najwyższej klasy stolarka nie da nam stuprocentowego zabezpieczenia.

Jako dodatkowe zabezpieczenie wiele osób wybiera systemy alarmowe, na przykład specjalne czujki montowane przy oknach – gdy zostaną one otwarte, wtedy czujka wszczyna alarm. Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być antywłamaniowe rolety zewnętrzne.

Bezpieczne okna – o czym warto pamiętać?

  • Okna powinny być zamontowane przez profesjonalną ekipę posiadającą odpowiednie przygotowanie – to podstawa uznania ewentualnej gwarancji i najwyższego poziomu bezpieczeństwa.
  • Nawet dobrze zabezpieczonych okien nie powinniśmy pozostawiać otwartych albo uchylonych – zawsze należy je zamykać, jeśli opuszczamy dom. Warto też pamiętać o tym, że zostawienie otwartego lub uchylonego okna może być podstawą do braku wypłaty odszkodowania z polisy!
  • Okna powinny być regularnie sprawdzane pod kątem sprawności oraz bezpieczeństwa – można robić to samodzielnie zgodnie z zaleceniami producenta lub skorzystać z pomocy ekspertów.

25 maja, 2018

Dodaj komentarz