Jak zadbać o zdrową postawę pracując przy komputerze?

Większość z nas spędza przed komputerem około 8 godzin dziennie. Może to skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi – nie tylko, jeśli nie zadbamy o siebie po godzinach pracy, ale także w jej trakcie.

Prawidłowa postawa za biurkiem – dlaczego to ważne?

Siedząc w nieprawidłowy sposób za biurkiem obciążamy nasze ciało na wiele sposobów. Po pierwsze, negatywnie oddziałujemy na kręgosłup, który pod wpływem naszych działań może się odkształcać, pogłębiając wady postawy. To z kolei skutkuje bolesnością, nie tylko okolic kręgosłupa, ale również głowy, bioder, czy nawet nadgarstków. Zła postawa przy komputerze powoduje ucisk narządów wewnętrznych, spowalniając metabolizm, zwiększając dolegliwości jelitowe i zaburzając krążenie krwi. W efekcie jesteśmy niedotlenieni, zmęczeni, mamy problemy z koncentracją. Spada nasza efektywność i osłabia się samopoczucie. Tymczasem można temu łatwo zaradzić.


Elegancki fotel biurowy Contract Point, fot. Panmajster.pl


Jak dbać o zdrowy kręgosłup w pracy biurowej?

Każdy z nas wymaga odrobinę innych ustawień fotela, monitora i biurka, aby odczuwać komfort w trakcie pracy przed komputerem. Związane jest to z naszym wzrostem i budową ciała. Wszyscy jednak powinni dążyć do tego, aby:

  • kąt zgięcia nóg w kolanach w czasie siedzenia wynosił 90 stopni
  • pomiędzy krawędzią krzesła i dolną częścią biurka powinno pozostać ok. 25 centymetrów przestrzeni
  • w czasie pracy utrzymywać całe ręce, aż do stawów łokciowych, na blacie biurka
  • monitor mieć w odległości ok. 50 centymetrów od twarzy, a jego górną krawędź – na wysokości oczu.

Jeśli to konieczne, należy korzystać z wszystkich możliwych gadżetów, które dostępne są na rynku – podstawek pod monitory, uchwytów, stacji dokujących dla laptopa. Jeśli dużo pracujemy klikając myszką, dobrze jest zadbać o ergonomiczną podkładkę, odciążającą nadgarstek.

W czasie pracy biurowej jest istotne nie tylko to, jak siedzimy, ale również jak często wstajemy zza biurka. Każdy powinien co najmniej raz na godzinę zmienić pozycję, zrobić spacer, a także wykonać kilka ćwiczeń. Jeśli to możliwe, warto zrobić parę przysiadów i pajacyków lub intensywnie pobiegać w miejscu. Pomoże to się rozruszać, rozciągnąć przykurczone od siedzenia mięśnie, a także się dotlenić.


Wygodny fotel biurowy z zagłówkiem Chicago, fot. Panmajster.pl

Jak dobrać odpowiedni fotel biurowy?

Dobrej jakości fotele biurowe są regulowane i posiadają podłokietniki. Dzięki temu możliwe jest ich wygodne dopasowanie do naszego wzrostu. Warto zwrócić uwagę, czy siedząc jesteśmy w stanie zachować kąt 90 stopni w kolanach, a jednocześnie mieć pośladki dosunięte do oparcia fotela. Jeśli to drugie nie jest możliwe, możemy skorzystać ze specjalnej nakładki na okolice lędźwiowe (może być to niezbędne szczególnie w przypadku bardzo niskich osób).


Komfortowy fotel biurowy Portland, fot. Panmajster.pl

Zwróćmy uwagę, czy wybrany przez nas fotel posiada tzw. dynamiczne oparcie – ulega ono odchyleniu wraz z przyjmowaną przez nas pozycją, dzięki czemu nie dochodzi do nadmiernego obciążenia pleców. Jeżeli pracujemy dużo pisząc na klawiaturze, kwestia podparcia odcinka szyjnego będzie miała mniejsze znaczenie niż w przypadku osób, które pracują sporo czytając lub obsługując komputer opierając się na pełnej długości kręgosłupa, wraz z głową. W tym drugim przypadku warto zadbać o to, aby zagłówek był na tyle wypukły, aby głowa nie „leciała” do tyłu. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą sklepów internetowych, które mają zazwyczaj najlepsze okazje. Ciekawe propozycje można znaleźć na przykład tutaj https://panmajster.pl/fotele-biurowe.


Eleganckie krzesło biurowe, fot. Panmajster.pl

Ostatnią kwestią, którą należy zgłębić przed kupnem fotela biurowego jest materiał, z którego fotel jest wykonany. Powinien być to materiał oddychający, łatwy w czyszczeniu, który nie będzie powodował dyskomfortu w upalne dni.

7 kwietnia, 2022