Jak zaoszczędzić miejsce w łazience?

Podczas dokonywania wyboru mebli przeznaczonych do wystroju naszej łazienki, należy zadbać nie tylko o takie ich oczywiste właściwości, jak trwałość czy różne przymioty estetyczne, ale także czy charakteryzują się odpowiednią konstrukcją oraz pozwalają na przechowywanie rozmaitych łazienkowych urządzeń i produktów. Na rynku mebli łazienkowych do naszej dyspozycji oddanych zostało kilkanaście różnych modeli szafek i innych sprzętów przeznaczonych do tego celu, przyjrzyjmy się kilku z nim i wybierzmy to, co dla nas najlepsze.

Specyfika pomieszczenia, jakim jest łazienka oraz czynności, jakie w niej wykonujemy rzutuje w oczywisty sposób na dobór mebli – muszą one nie tylko być łatwe do czyszczenia, ale również zdolne przechowywać wszelkiej maści kosmetyki, szampony, wszelkiej maści produkty pielęgnacyjne oraz do makijażu, a także urządzenia, jak na przykład golarki czy suszarki do włosów – a to i tak nie wszystko. Już podczas projektowania wnętrza musimy pamiętać aby również i pod tym względem kierować się wyborem odpowiednich sprzętów do łazienki. W dzisiejszych czasach meble łazienkowe wyposażone są w różnej maści mechanizmy i dodatkowe, zmyślnie porozmieszczanie półki, szufladki i inne pojemniki pozwalające wykorzystać ich pojemność w każdym stopniu, dzięki czemu możemy przetrzymywać w nich więcej, niż tradycyjnych sprzętach tego rodzaju.

Jednym z najczęściej wybieranych wariantów w przypadku szafek łazienkowych jest spotykany prawie w każdym domu model podumywalkowy, który projektuje się głównie w zestawieniu z już dopasowaną ceramiką. Jest to szczególnie efektywne rozwiązanie w łazienkach o skromnym metrażu – dzięki temu, że szafka została umieszczona bezpośrednio pod umywalką, nie ogranicza w ten sposób cennej wolnej przestrzeni, ani nie zawadza i nie zajmuje więcej miejsca niż to absolutnie dla niej konieczne.

Większość szafek tego rodzaju posiada charakterystyczne pojemne szuflady, w których łatwo zmieścić większość typowo łazienkowych przedmiotów. Wszelkiego rodzaju meble podumywalkowe zazwyczaj dostępne są w dwóch wariantach: w wersji podwieszanej bądź stojącej. Największą zaletą pierwszego z nich jest łatwość pozbycia się brudu, który mógłby się w przeciwnym wypadku dostać pod szafkę, co okaże się niejednokrotnie bardzo przydatne, gdy w mieszkaniu znajduje się wielu domowników.

Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich mebli łazienkowych jeśli w naszym domu są małe dzieci – zachowanie ich bezpieczeństwa powinno być naszym priorytetem, również, gdy przychodzi do tak prozaicznej czynności jak wybór mebli do łazienki. W takim przypadku warto zainwestować w podwieszaną szafkę, w której moglibyśmy przechowywać przedmioty nie nadające się do rąk najmłodszych, jak na przykład ostre nożyczki, jednorazowe golarki czy wszelkiej maści urządzenia elektroniczne, zwłaszcza jeśli dziecko może łatwo uruchomić wodę lub w inny sposób mogą być dla niego niebezpieczne. Niegłupim wyjściem są również specjalne, wąskie słupki z półeczkami, na których możemy przechowywać różne rzeczy oraz niekiedy dowolnie zmieniać wysokość półek; istnieje również wariant, w którym zamiast półek mamy niewielkie szafeczki – te z kolei posiadają zwykle zawiasy wyposażone w funkcjonalne samoczynne domykanie drzwiczek, dzięki czemu nie tylko unikniemy uszkodzeń przez nieostrożne otwieranie ich, ale również możemy utrudnić małemu dziecku dostęp zarówno do niebezpiecznych dla niego przedmiotów, ale również kosmetyków czy innych specyfików, które mogłyby zostać zniszczone.

Dokonując wyboru mebli łazienkowych warto również poświęcić część sprzętów na przechowywanie rozmaitych urządzeń i produktów służących do codziennej pielęgnacji – współczesne rozwiązania aranżacyjne w tym zakresie nie tylko cieszą oko, ale często okazują się ponadto bardzo funkcjonalne. Mamy tutaj dosyć szerokie pole do popisu: możemy zamontować klasyczną niewielką półeczkę, zdecydować się znów na szafę wiszącą lub inny sprzęt tego rodzaju. Najlepiej zamontować je obok lustra albo w miejscu, do którego będziemy mogli sięgnąć stając przed umywalką i wziąć potrzebny produkt pielęgnacyjny. Warto zadbać, aby szafka bądź półka były wykonane z materiału odpornego na działanie wilgoci, ze względu na bliskie sąsiedztwo z umywalką – dobrym przykładem są tutaj meble wykonane z płyty MDF.

Warto również przyjrzeć się toalecie pod kątem miejsca, które zajmuje lub będzie zajmować i dostosować do niej łazienkowe meble. Najkorzystniejsza jest sytuacja, w której możemy w naszym mieszkaniu wydzielić oddzielne pomieszczenie, przeznaczone na toaletę, niemniej jednak można ją równie dobrze umieścić, gdy znajduje się ona w łazience. Specjalnie dla nich przygotowane zostały wąskie umywalki, z bocznym otworem na baterię, która pozwala zaoszczędzić przestrzeń; w przypadku toalety w łazience mamy z kolei dostęp do różnorakich urządzeń poprawiających ergonomię wnętrza, przykładowo uchwyty na papier toaletowy czy wiele innych, pozwalających na „ogarnięcie” przestrzeni w okolicy sedesu.

24 maja, 2016

Dodaj komentarz