Jaka jest optymalna temperatura i warunki przechowywania wina w domu? Przeczytaj

Jesteś miłośnikiem wina? Marzy Ci się własna przestrzeń do profesjonalnego przechowywania butelek należących do Twojej kolekcji? Dziś jej stworzenie jest znacznie prostsze niż kilka lat temu. Wcale nie musisz mieć dostępu do piwniczki. Wystarczą profesjonalne chłodziarki do wina. Czy i kiedy warto z nich skorzystać?

Wino staje się coraz popularniejszym wśród Polaków trunkiem. Coraz bardziej doceniamy jego walory smakowe i sięgamy po cenniejsze butelki. Ale uwaga, cały trud kupowania kolejnych drogocennych okazów do kolekcji może pójść na marne, jeśli wino nie będzie odpowiednio przechowywane. Czyli jak? Istotna jest zarówno pozycja, jak i temperatura czy poziom wilgotności. Im precyzyjniej je wyregulujesz, tym większa pewność, że stan Twojego merlot, cabernet czy pinot noir nie ulegnie zmianie (na gorsze, a nie na lepsze) na przestrzeni lat.

Czego potrzebuje wino, aby zachowało swoje walory przez lata?

Nie bez powodu mówi się, że wino im starsze, tym lepsze. Choć od tej zasady znaleźć można wyjątki (np. beaujolais) – każdy kolekcjoner o niej pamięta. Aby jednak trunek wzbogacił swój bukiet, a nie przekształcił się w bezwartościowy ocet winny, musi leżakować w odpowiedni sposób. Czyli jak?

  • Butelki nie powinny stać, a leżeć, najlepiej pod delikatnym kątem.
  • Temperatura przechowywania wina to, zasadniczo, od 10 do 14°C. Warto jednak pamiętać, że wina czerwone mogą wymagać nieco wyższej temperatury, zaś musujące – nieco niższe. Najistotniejsze jest jednak, aby temperatura była stała i nie ulegała dużym odchyleniom.
  • Powietrze w pomieszczeniu, gdzie znajduje się wino, powinno być świeże – jego nieustanna cyrkulacja zapobiegnie zmianie smaku trunku.
  • Optymalny poziom wilgotności (który zapobiegnie np. wysychaniu korka od butelki) to 65-80%.
  • Im mniej dostępu do światła słonecznego, tym lepiej – promieniowanie UV może również niekorzystnie wpływać na trunek.

Piwniczka czy chłodziarki do wina?

Stworzenie własnej piwniczki, która spełniałaby wszystkie wymogi związane z temperaturą, wilgotnością czy oświetleniem, nie jest łatwym zadaniem. Nawet jeżeli dysponujesz odpowiednią przestrzenią w piwnicy swojego domu, czeka Cię spora inwestycja – i w półki, i w zaciemnienie i, najczęściej, w klimatyzator oraz urządzenia do pomiaru temperatury i wilgotności. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem są dziś profesjonalne chłodziarki do wina. Niepozorne urządzenia, które w swojej ofercie ma m.in. Liebherr, pozwalają z łatwością stworzyć warunki idealne. Precyzyjny termostat, drzwiczki chroniące trunek przed dostępem promieni UV, perfekcyjny poziom wilgotności… to wszystko, w połączeniu ze specjalnymi półkami, tworzy idealne warunki do leżakowania dla butelek.

Co więcej – to również dobre rozwiązanie dla tych, w których kolekcji są zarówno wina białe, czerwone, różowe, jak i szampany. Na rynku można znaleźć bowiem urządzenia, które oferują możliwość oddzielnego wyregulowania parametrów dla każdego poziomu. Jeżeli więc myślisz na poważnie o stworzeniu kolekcji wina – przyjrzyj się bliżej tym urządzeniom i uczyń ich przechowywanie znacznie prostszym zadaniem.

21 czerwca, 2018

Dodaj komentarz