Jaka sprężyna w materacu będzie najlepsza?

Materace sprężynowe są bardzo popularne i wygodne. Wiele osób ceni je właśnie za klasyczne, sprężynujące oddziaływanie i stabilność pracy. Czy wiesz, jakie są rodzaje sprężyn w materacach do spania i jaki typ najlepiej wybrać?

Jaki materac sprężynowy wybrać?

W sklepach z materacami wybór modeli sprężynowych jest największy. To bez wątpienia najpopularniejsza kategoria materacy do spania. Warto szukać materaca w specjalistycznym sklepie. Dobry sklep z materacami w Łodzi to np. Expert Snu. Jakie materace można tam znaleźć? Przede wszystkim materace sprężynowe ze sprężynami kieszeniowymi, ale nie tylko! Warto wiedzieć, że sprężyny w materacu przeszły na przestrzeni lat wiele zmian. Dawniej w sklepach z materacami można było znaleźć przede wszystkim sprężyny bonellowe, gdzie wszystkie sprężyny były połączone, pracowały razem i poszczególne elementy były od siebie zależne. Dzisiaj jednak to już przeszłość, bo w ofercie większości sklepów internetowych czy salonów stacjonarnych z materacami, można znaleźć przede wszystkim dobre ze sprężynami kieszeniowymi, gdzie każda działa niezależnie od siebie. Pozwala to na o wiele lepsze dopasowanie do potrzeb śpiącej osoby, bo sprężyny mogą inaczej reagować w zależności od części ciała. W dawnych materacach bonellowych poziom punktowego podparcia organizmu był znacznie gorszy w porównaniu do nowoczesnych materacy typu kieszeniowego.

Materac bonellowy czy kieszeniowy?

Dawniej materac bonellowe były bardzo popularne, bo nie było dla nich alternatywy. Potem pojawiły się materace kieszeniowe ze sprężyną typu multipocket i okazało się, że materace bonellowe przestały być tak atrakcyjne. Mają większe i przez to bardziej wyczuwalne sprężyny, przez co wiele osób do dziś niechętnie myśli o materacu ze sprężynami, chociaż modele kieszeniowe są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i wygodniejsze niż materace produkowane kiedyś w technologii bonellowej. Materac ze sprężynami typu bonellowego to dobry wybór do wynajmowanego mieszkania gdy szukać budżetowego materaca o kalsycznej budowie, do pensjonatu czy pokojów na wynajem.

Materac ze sprężynami – dla kogo to dobry wybór?

Bardzo ważny jest dobry, wygodny i odpowiednio dopasowany do użytkownika materac. Łódź to miasto, gdzie największy wybór materacy do spania znajdziemy w Expert Snu. Warto także skonsultować swój pomysł na materac z profesjonalnym doradcą od zdrowego snu. Tak jak było to wspomniane na wstępie, nie istnieje coś takiego jak materac idealny, bo każdy człowiek jest inny i na swój sposób niepowtarzalny. Może nas różnić waga, wzrost, wiek, budowa ciała, nawyki związane ze snem i różne przyzwyczajenia. Do tego dochodzą również kontuzje, bóle i problemy ortopedyczne. Jest bardzo wiele czynników, które mają wpływ na to, czy materac będzie wygodny, czy też nie. Dla kogo materac sprężynowy będzie dobrym wyborem? Jest to materac odpowiedni dla dorosłych i dla nastolatków, jednak nie polecamy sprężyn dla bardzo małych dzieci, bo taki materac będzie prawdopodobnie zbyt twardy. Wiele modeli materacy ze sprężynami doskonale sprawdzi się również w przypadku osób starszych i seniorów. Pamiętaj, że sprężyny nigdy nie występują samodzielnie, więc zawsze w takim materacu będzie jeszcze warstwa pianki czy lateksu. Można spotkać materace sprężynowo-lateksowe, na przykład z lateksem naturalnym Talalay, albo materace sprężynowo-piankowe, gdzie warstwa sprężyn została wzmocniona dodatkiem pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej czy innej. Nowoczesne sprężyny typu kieszeniowego (multipocket) to system, gdzie każda sprężyna reaguje na nacisk ciała indywidualnie, w zależności od miejsca na materacu czy od części ciała. Dzięki temu materace z takimi sprężynami mogą zapewniać prawidłowe podparcie dla całego ciała, ale w różnych miejscach w inny sposób. Pozwala to stworzyć optymalne warunki do snu i regeneracji. Wyroby ze sprężynami są też odpowiednie dla osób mających problemy ze wstawaniem z łóżka. Bo taki materac zapewnia lekkie odbicie i ułatwia wstawanie z łóżka.

Materac sprężynowy – jak go użytkować?

Każdy materac wyróżnia się unikalnymi właściwościami i trzeba z nim postępować w określony sposób. Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja materaca i przestrzeganie kilku najważniejszych zasad. Dzięki temu materac będzie ci dobrze służył przez wiele lat. Oczywiście warto kupić materac w profesjonalnym i zaufanym sklepie. Dobry sklep z materacami w Łodzi to Expert Snu, gdzie wybór materacy jest ogromny, a do tego można liczyć na profesjonalne dopasowanie materaca do swoich potrzeb. Jak dbać o materac, aby dobrze służył przez wiele lat? Po pierwsze zaraz po zakupie materac należy odpowiednio wywietrzyć, a dopiero po jakimś czasie można umieścić go na stelażu. To już druga zasada, czyli materac zawsze powinien być użytkowany w zestawie ze stelażem. Wyróżniamy stelaże elastyczne i regulowane. Trzeba wiedzieć, że nie każdy typ materaca pasuje do danego stelaża. Na przykład materace sprężynowe nie nadają się do użytkowania na stelażach regulowanych, bo drobne sprężyny źle znoszą wyginanie się materaca. Bardzo ważne jest też to, żeby nigdy nie kłaść materaca bezpośrednio na ziemi. Ludzkie ciało w trakcie snu schładza się, wydzielając nadmiar ciepła przez skórę, a w nocy skóra poci się, oddając w ten sposób nadmiar wilgoci. Jeśli położysz materac na ziemi, nadmiar wilgoci nie będzie miał gdzie się doprowadzić, w efekcie po jakimś czasie w materacu zaczną powstawać bakterie, a nawet grzyby czy pleśń! Dlatego uczulamy wszystkich nowych posiadaczy materacy sprężynowych i innych, że materac zawsze powinien leżeć na stelażu. Poza tym każdy materac, bez względu na rodzaj i typ wypełnienia, należy też regularnie obracać, w orientacji góra dół i przód tył, najlepiej raz na pół roku. Jednak ta sytuacja nie dotyczy materacy strefowych. Bardzo ważne jest też, aby regularnie prać pokrowiec materaca. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Materac można też od czasu do czasu odkurzać zwykłym domowym odkurzaczem. Nie musisz jednak tego wszystko uczyć się na pamięć. W dobrym sklepie z materacami, takim jak Expert Snu w Łodzi, profesjonalny sprzedawca powie Ci, jak prawidłowo zadbać o dany model i zapewnić mu długie życie w twojej sypialni.

15 listopada, 2022