Jaki zlew do kuchni wybrać? Przegląd trzech najpopularniejszych materiałów, z których wykonane są zlewy

Wybór zlewu do kuchni wcale nie jest taki prosty, jak mógłby się wydawać. W grę wchodzi bowiem nie tylko jego wielkość, ilość komór, ale również materiał, z którego jest wykonany. Ostatni parametr wpływa zarówno na wygląd, wytrzymałość, ale również na sposób pielęgnacji. Sprawdź najpopularniejsze materiały i dowiedz się, które są najodporniejsze, a które łatwo się czyszczą i w dodatku pięknie wyglądają!

Popularne materiały, z których wykonane są zlewy

Zlew do kuchni może być wykonany z różnych rodzajów materiałów, jednak jest kilka podstawowych, które są dostępne w ofertach większości sklepów budowlanych. Do najpopularniejszych materiałów należą:

  • stal szlachetna,
  • ceramika,
  • kompozyt.

Oprócz wyżej wymienionych są również zlewy z tworzyw sztucznych, szklane, kamienne, emaliowane, szkliwione, a nawet drewniane – wykonane ze specjalnie przygotowanego, odpornego na wodę drewna.

Więcej informacji na temat pielęgnacji zlewów, a także akcesoriów, które można do nich dobrać, znajdziesz na portalu Domolubni.pl

Zlewy ze stali szlachetnej – tanie i praktyczne

Zlewy z stali szlachetnej są jednymi z najtańszych na rynku. Stal szlachetna to stal, która jest wzbogacona o związki niklu i chromu. Chrom zapobiega powstawaniu korozji, natomiast nikiel uelastycznia. Zlew wykonany z takiego materiału będzie pasował zarówno do nowoczesnego, jak i rustykalnego wnętrza. Na powierzchni stalowej dosyć łatwo osadza się kamień i powstają zacieki. Jeśli jednak zdecydujesz się na zlew o wykończeniu półmatowym, sprawisz, że nie będą one na nim tak widoczne. Do jego pielęgnacji wystarczą delikatne płyny i mleczka, nie ma potrzeby, aby szorować go gruboziarnistymi proszkami. Niewygłuszony zlew ze stali szlachetnej będzie bardzo akustyczny, więc warto zadbać o dobre zaizolowanie dna i wygłuszenie całego zlewu.

Zlewy ceramiczne – nadadzą wnętrzu ciepłego charakteru

Kolejnym popularnym przy produkcji zlewu materiałem jest ceramika. Ma ona swoich zwolenników, ponieważ błyszczące, szkliwione powierzchnie pięknie prezentują się np. przy drewnianych blatach. Zlew ceramiczny będzie pasował do kuchni w stylu skandynawskim, angielskim, rustykalnym, ale również do minimalistycznej kuchni utrzymanej tylko w czerni lub bieli. Ceramika jest materiałem dosyć odpornym na uszkodzenia, jednak z upływem czasu mogą pojawiać się na niej drobne rysy, w które zacznie wchodzić brud i osad. Zatem pielęgnacja zlewu ceramicznego powinna odbywać się za pomocą delikatnych środków czyszczących, ale również miękkich gąbek.

Zlewy kompozytowe – wytrzymałe i praktyczne

Kompozyt jest mieszanką syntetycznych żywic i krzemu, kwarcu lub granitu. Mieszanka ta jest zatem twarda, wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Zlewy kompozytowe są chętnie kupowane przez tych, którzy cenią sobie funkcjonalność i wygodę korzystania z kuchni. Utrzymanie takiego zlewu w czystości nie jest uciążliwe. Zlew kompozytowy dobrze jest pielęgnować za pomocą środków specjalnie do tego przeznaczonych. Można go również raz na tydzień zakonserwować olejem jadalnym, aby powierzchnia była lekko natłuszczona i zabezpieczona.

7 marca, 2018

Dodaj komentarz