Jakie płytki podłogowe wybrać do salonu?

Salon w naszych domach nierzadko stanowi nie tylko pomieszczenie, w którym gościmy odwiedzających nas znajomych i przyjaciół, ale często pełni też centralną funkcję w życiu domowników. Z tego powodu, powinniśmy zadbać o to, aby nie tylko dobrze się prezentował, ale był także praktyczny, komfortowy i dawał przebywającym w nim osobom poczucie, że „naprawdę są w domu”.

Jednym ze sposobów na nadanie salonowi takiemu charakteru jest odpowiednia podłoga. Podstawową kwestią będzie w tym przypadku wybór materiału nadającego się do zaaranżowania przestrzeni w sposób pozwalający osiągnąć wspomniany efekt. Salon zwykle kojarzy się z drewnianymi podłogami, ale dobrym i oryginalnym pomysłem będzie wykorzystanie ceramicznych płytek.

Płytki podłogowe nie tylko dobrze pełnią swoją rolę, ale są także odporne i łatwe w czyszczeniu. Na rynku znajdziemy ponadto szeroki wachlarz kolorów oraz wzornictwa, które możemy dobrać do naszych indywidualnych potrzeb. Przyjrzymy się kilku najpopularniejszym materiałom, z których wykonywane są płytki do salonu.

Na pierwszy ogień idą płytki wykonane z gresu. Materiał ten odznacza się zwłaszcza dużą wytrzymałością, niskim poziomem nasiąkania oraz odpornością na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Gres w szczególności sprawdzi się w salonach, które pełnią jednocześnie rolę jadalni bądź są „przejściowym” pomieszczeniem. Tego rodzaju płytki nadają także pomieszczeniu specyficznego, eleganckiego charakteru.

Innym popularnym materiałem jest terakota. Proces wypalania takich płytek ma miejsce w wysokiej temperaturze, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako materiał podłogowy. Płytki z terakoty są zwłaszcza dobrym rozwiązaniem, jeśli w naszym salonie zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe. Obecnie, na rynku płytki wykonane z terakoty odznaczają się bogactwem wymiarów oraz kolorów – nadają pomieszczeniu nieco rustykalnego charakteru bądź nawiązującego do stylistyki art deco.

19 kwietnia, 2019

Dodaj komentarz