Jakie są dostępne typy bram garażowych?

Happy man in his new carNowoczesny dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny oraz mieć dobrze zaprojektowany układ wnętrz dostosowany do potrzeb domowników, uwzględniający miejsca do pracy i wypoczynku. Niczym jednak będzie nawet najlepsza funkcjonalność bez stylowego i eleganckiego wykończenia zarówno wnętrz, jak i zewnętrznej elewacji.

Jeśli mówimy o zewnętrznym wyglądzie budynku nie sposób nie wspomnieć o bramie garażowej – zazwyczaj to drugi, po drzwiach wejściowych, element zewnętrznego wystroju budynku, na którym dłużej zatrzymujemy wzrok. Warto zadbać o to, by była elegancką a zarazem dogodną wizytówką domu.

Rynek bram garażowych oferuje trzy podstawowe typy:

Tradycyjne bramy dwuskrzydłowe – coraz rzadziej stosowane gdyż potrzebują dużo miejsca przed garażem, co może być problematyczne w przypadku krótkich podjazdów. Ponadto otwieranie takich drzwi jest mało komfortowe, gdyż wymagają otwarcia każdego skrzydła oddzielnie. Zbudowane są najczęściej z drewna. Panujący ostatnio trend minimalizowania wszystkich niepotrzebnych czynności skutecznie wypiera z rynku bramy dwuskrzydłowe, które muszą ustąpić miejsca nowocześniejszym rozwiązaniom. Niewątpliwą zaletą bram dwuskrzydłowych jest ich cena – jest to obecnie najtańszy na rynku typ bram garażowych. Tradycyjne bramy z nowoczesnym designem oferuje Ryterna Polska Sp. z o. o.

Bramy uchylne – jak sama nazwa wskazuje, uchylają się ku górze. Produkuje się je z blachy ocynkowanej wzmacnianej stalowymi płaskownikami. Skrzydło otwartej bramy uchylnej przemieszcza się pod sufit garażu – należy o tym pamiętać montując oświetlenie, gdyż nie może być zbyt blisko drzwi. Ponadto brama uchylna podczas otwierania i zamykania potrzebuje około półtora metra miejsca przed garażem. Nie można montować takich bram w garażach bezpośrednio przylegających do ulicy. Chociaż skrzydło bramy jest ciężkie, jego otwieranie i zamykanie nie jest uciążliwe, a to dzięki mechanizmowi otwierania opartemu na sprężynach.

Bramy segmentowe – zgodnie z nazewnictwem zbudowane są z segmentów, najczęściej połączonych ze sobą stalowych paneli. Cechą charakterystyczną tego rodzaju bramy jest możliwość zginania się przy otwieraniu i zamykaniu. Bramy segmentowe mogą otwierać się dwojako, do góry lub na bok, chowając się pod sufitem lub przy wewnętrznej bocznej ścianie garażu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie tam, gdzie brak jest podjazdu.

Wszystkie typy bram można wyposażyć w system automatycznego otwierania i zamykania bramy za pomocą pilota. Jest to idealne rozwiązanie dla kierowców, eliminujące konieczność wysiadania z samochodu przy wjeżdżaniu bądź wyjeżdżaniu z garażu. Jednak przy wyborze bramy trzeba zwrócić uwagę nie tylko na możliwość zainstalowania siłownika bramowego, ale i na to, czy brama będzie spełniała swoje podstawowe zadanie – ochrony przed włamaniem.

Więcej o bramach garażowych można znaleźć na stronie: http://ryterna.pl/

22 kwietnia, 2015

Dodaj komentarz