Jakie są rodzeje schodów i czym się charakteryzują?

Schody wewnątrz naszego domu muszą spełniać kilka funkcji. Po pierwsze, mają za zadanie stworzyć łatwy, praktyczny i przede wszystkim bezpieczny sposób na przemieszczanie się między piętrami. Po drugie, powinny być integralną częścią wystroju naszego ogniska domowego. Ich wybór nie jest wcale taki prosty i powinniśmy dobrze zastanowić się nad nimi, aby wygląd naszego domu był spójny i maksymalnie wykorzystywać jego przestrzeń. Jakie rodzaje schodów mamy do wyboru? Przyjrzymy się podstawowym typom.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Tym, co jest najważniejsze przy doborze schodów, jest ilość miejsca, jaką możemy na nie przeznaczyć. Po określeniu tego będziemy mogli dostosować ich typ, a następnie materiał, z jakich będą one wykonane. Do wyboru mamy kamień, żelbeton czy najbardziej uniwersalne ze wszystkich drewno, które będzie pasować do każdego stylu wystroju.

Rodzaje schodów

Schody najłatwiej pogrupować ze względu na kształt i tak zwaną liczbę biegów, czyli szeregów stopni. Możemy wyróżnić trzy, najbardziej ogólne możliwości. Uszeregujmy je od najprostszych do najbardziej skomplikowanych.

Schody jednobiegowe proste to te, mające jeden prosty bieg a na piętro wyżej wchodzimy bez zmiany kierunku. Ich stopnie mają jednakową szerokość i wysokość. Nie zawsze są tak wygodne do użytkowania, głównie przez brak elementów spoczynkowych, zwłaszcza będą łączyć wysokie kondygnacje. Ich budowa pozwala na wykorzystanie dowolnie przestrzeni pod nimi. Może to być mały schowek lub toaleta.

schody1.jpg

Schody zabiegowe są znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu. Są najczęściej stawiane w rogu domu, a stopnie na łuku mają różną szerokość. Mogą mieć także różne warianty takie jak na przykład kształt litery L albo U. Razem z ergonomią przychodzi słaba strona takiego projektu: zajmuje on dość dużo miejsca. Przykład schodów zabiegowych: https://pl.fontanotshop.com/nice-4.html.

Schody kręcone lub spiralne mają jedną bardzo praktyczną zaletę, mianowicie zajmują stosunkowo mało miejsca. Są zbudowane na przestrzeni kwadratu lub koła i mogą połączyć wysokie kondygnacje. Ich wadą może być to, że ich stopnie się zwykle dość wąskie i wysokie, przez co nie są najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją dla nas, zwłaszcza jeżeli mamy małe dzieci.

schody2.jpg

Poznając podstawowe możliwości wyboru, jest to dla nas świetna okazja, aby zdecydować jaki projekt będzie idealny dla naszych możliwości finansowych, ale przede wszystkim planów budowy naszego domu. Po takiej analizie będziemy mogli zdecydować się na to, co nam najbardziej odpowiada i co stanie się integralną częścią naszego ogniska domowego.

Źródło zdjęć: pl.fontanotshop.com

17 listopada, 2017

Dodaj komentarz