Jakie zalety posiada wentylacja mechaniczna?

Systemy wentylacji dzielą się na grawitacyjne i mechaniczne. Ten pierwszy działa na zasadzie naturalnej siły ciągu, która powstaje w przewodach kominowych. Wykorzystuje fakt zmiany gęstości powietrza w różnych temperaturach. Natomiast wentylacja mechaniczna jest niezależna od powyższego zjawiska, zawsze działa z taką sama siłą. Dba o to wyciąg elektryczny, zainstalowany na dachu budynku. W dzisiejszym poradniku skupimy się na zaletach i przewagach tej drugiej.

Problem z wentylacją grawitacyjną ujawnia się głównie latem. Wtedy temperatury na zewnątrz budynku są niejednokrotnie wyższe niż w środku, wobec tego ciąg kominowy ustaje. Zdarzają się nawet tak zwane cofki, które powodują zaciąganie nieczystości z przewodów z powrotem do pomieszczeń. Aby temu zaradzić wynaleziono wentylację mechaniczną. Po zamontowaniu na dachu wyciągu, powietrze zawsze musi poruszać się w ustalonym kierunku. Nawet jeśli układ temperatur jest taki, że naturalny ciąg nie mógłby wystąpić, możemy wciąż cieszyć się w pełni funkcjonalnym usuwaniem zużytego powietrza z pomieszczeń. Instalacja wentylacji mechanicznej nie jest trudna, wystarczy wykorzystać te same przewody kominowe i wentylacyjne, które istnieją już w budynku.

Pewna część przeciwników tego rodzaju systemu wskazuje, że pracujący stale silnik zużywa prąd, a także powoduje zwiększony hałas słyszalny w domu. Okazuje się jednak, że jeśli wybierzemy dobry jakościowo system, który posiada między innymi płynną regulację obrotów wyciągu w zależności od obciążenia, to powyższe problemy nie będą nas dotyczyć. Natomiast zużycie prądu jest wyjątkowo niskie, liczone w góra kilku kilowatogodzinach miesięcznie, co daje od kilku to kilkunastu złotych więcej na rachunku. Również sam montaż wentylacji mechanicznej nie wychodzi drogo, możemy go przeprowadzić samodzielnie, wtedy płacimy tylko za zakup wyciągów.

Niemniej zaleca się, by instalacji i uruchomienia urządzeń dokonała profesjonalna firma. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystko zostanie wykonane poprawnie. Ważne jest bowiem zabezpieczenie urządzeń znajdujących się na dachu przed wilgocią i tutaj nie można popełnić błędów. Natomiast w okresie eksploatacji warto przynajmniej raz w roku przeczyścić łopaty wyciągów, a także same przewody wentylacyjne.

Coldklim – profesjonalna klimatyzacja u Ciebie.

5 grudnia, 2019

Dodaj komentarz