Klamka klamce nierówna – jak wybrać odpowiednią klamkę do drzwi?

Możemy wybrać elewację domu i wystrój jego wnętrza, do tych elementów dopasować meble, kolory ścian, rodzaj płytek podłogowych i dywanów oraz drzwi. Musimy jednak również pamiętać o tak drobnych elementach jak na przykład klamki. Niekiedy należy je dokupić osobno, bo nie są sprzedawane razem z drzwiami, innym razem trzeba je dokupić, gdy coś się zepsuje i musimy wymienić zamek. Niekiedy to właśnie klamki mogą podkreślić styl i charakter całego pomieszczenia. Jakimi czynnikami powinniśmy się kierować podczas zakupów? Właśnie na to pytanie spróbujemy znaleźć odpowiedź w dzisiejszym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Klamki do drzwi – jakie wybrać?

Klamki do drzwi mogą mieć odmienny kształt, rozmiar oraz design. Rozróżniamy klamki do drzwi zewnętrznych i klamki do drzwi wewnętrznych. Do dużych i masywnych drzwi powinniśmy dobrać sporych rozmiarów klamkę – zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych (klamka, działająca na zasadzie dźwigni w większych drzwiach musi wykonać większą pracę, więc gdy sama jest większa, to drzwi będzie nam otwierało się zdecydowanie łatwiej). Jeśli jesteśmy przy funkcjonalności, to przy zakupie klamki, zwróćmy uwagę na sprężyny – te, które znajdują się po obu jej stronach sprawią, że będziemy musieli używać mniejszej siły otwierając drzwi, a sama konstrukcja będzie bardziej wytrzymała. Pamiętajmy, by kupując klamki do drzwi zewnętrznych, były one dodatkowo zabezpieczone przed destruktywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Kwestie estetyczne

Kolor klamki warto dobrać pod odcień drzwi, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawić ze sobą kontrastujące barwy – warto jednak uważać, bowiem w kilku przypadkach będzie to znakomite połączenie, ale w zdecydowanej większości może wyglądać niepoważnie. Podobna zasada dotyczy również designu – nie łączmy nowocześnie wyglądających klamek ze staromodnymi drzwiami i na odwrót, klamki w stylu retro nie będą pasowały do drzwi o futurystycznym charakterze. Do tych pierwszych pasuje podłużny szyld, do tych drugich – kwadratowy lub okrągły o mniejszej średnicy. Miejmy to na uwadze, wybierając klamki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych.

Jakie klamki do białych drzwi?

Jakie klamki do białych drzwi – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Biały to barwa uniwersalna, pasują do niej zarówno klamki nowoczesne, jak i klasyczne. Jeśli chodzi o materiał, to najlepiej wybrać mosiądz, który można poddać obróbce galwanicznej lub lakierowanej.

5 lipca, 2019

Dodaj komentarz