Klinkiery – czym są i jak można je wykorzystać?

Popularne w ostatnim czasie klinkiery to ułożone obok siebie ceramiczne płytki, które mogą być wykorzystywane do tworzenia unikalnych aranżacji w wystroju wnętrz, jak też na zewnątrz domu. Ich cechą charakterystyczną jest nie tylko specyficzny wygląd, ale również wysoki poziom odporności na wahania temperatur, wilgoć i promieniowanie słoneczne – dzięki temu znajduje świetne zastosowanie zarówno, przykładowo, w łazience, jak również jako obudowa dla kominka; płytki klinkierowe są również przyjazne dla środowiska. Sprawia to także, że klinkiery są bardzo łatwe w konserwacji – na dobrą sprawę wystarczy nam tylko szczotka i wiaderko z wodą albo zwykła myjka, aby zetrzeć osadzający się brud.

Na rynku mamy bardzo szeroki wybór płytek oraz cegiełek klinkierowych. Ta niebanalna ozdoba dostępna jest w całym wachlarzu różnorakich kolorów i kształtów, ale też faktur – przypominającą najczęściej nieco podniszczone cegły. Klinkier tworzony jest z naturalnych składników (gliny i piasku), co sprawia też, że poszczególne elementy z niego wykonane mogą się nieco różnić od siebie odcieniem – warto mieć to na uwadze, choć nie musimy się aż tak tym przejmować, gdyż producenci zazwyczaj sprzedają klinkier w partiach pod względem jego odcienia.

Jak wspomniano wcześniej, klinkier jest łatwy i „banalny” w konserwacji; nie wymaga również impregnowania go żadnymi środkami chemicznymi. Należy jednak pamiętać, że specyfika klinkieru wynikająca z tego, że nie jest to jednolita masa, ale poszczególne elementy, które układamy w całość potrzebuje odpowiedniego wypełnienia szczelin powstałych pomiędzy składnikami ścianki czy innego obiektu. W tym celu możemy wykorzystać jednak zwykłą fugę, która z powodzeniem spełni swoją rolę bez żadnych dodatkowych zabiegów.

Sam klinkier powinien być układany na dosyć wytrzymałym oraz równym podłożu. Najlepiej wykorzystać do niego dostępne na rynku zaprawy klejowe dostosowane do miejsca, w którym klinkier został ułożony: elastyczny dla pomieszczeń w budynku oraz odporny na temperatury na zewnątrz.

16 czerwca, 2017

Dodaj komentarz