Kuchnia przytulna i praktyczna

Kuchnia jest najczęściej nie tylko miejscem przygotowywania posiłków, ale również to właśnie tam spotykamy się przy wspólnym stole z rodziną czy przyjaciółmi. Kuchnia wobec tego powinna być nie tylko odpowiednio funkcjonalna, zapewniając łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych sprzętów oraz „przestrzeń roboczą”, ale również stwarzać komfort jadalni i przyjemną atmosferę.

Materiały i kolory

Projektując kuchnię powinniśmy przede wszystkim postawić na jasne, ale nierażące kolory – kuchnia zyskuje wówczas nieco elegancki, ale jednocześnie przytulny i rodzinny charakter. Zazwyczaj polecanymi kolorami są beże, odcienie żółtego oraz zielonego a także jasne brązy. Dzięki jasnej kolorystyce pomieszczenie nie tylko jest bardziej przyjazne, ale także wydaje się optycznie większe.

Jasna kolorystyka powinna również zostać uzupełniona sprzętami w tych odcieniach – najlepiej sprawdzają się tutaj wykonane z naturalnego drewna meble lub posiadające drewniane wykończenia. Niegłupim pomysłem jest także wykorzystanie jasnych tkanin – obrusów, ozdobnych elementów czy choćby serwetek.

Kuchenne wyposażenie

Sam wystrój pomieszczenia to tylko jeden z kroków do stworzenia naszej wymarzonej kuchni. Innym bardzo ważnym elementem jest jej asortyment. Mowa tu o wszelkiej maści naczyniach, sztućcach i innych temu podobnych przedmiotach. Uzupełnieniem jasnego wystroju pomieszczenia są wykonane z materiałów w podobnych odcieniach naczynia: talerze, kubki, szklanki i tak dalej. W tej kwestii warto zastanowić się czy dobrym rozwiązaniem nie byłyby wzorzyste naczynia – wówczas nadają one każdemu posiłkowi wyjątkowy charakter i świetnie współgrają z wystrojem pomieszczenia; „płaski” design może sprawić, że kuchni zabraknie niezbędnej głębi.

Można także zdecydować się na wiele ciekawych zabiegów, jak na przykład zadbać, aby każdy z domowników posiadał własny kubek – z imieniem czy charakterystycznym wzorem – czy też zaopatrzyć się w zastawę stołową w jeden specyficzny motyw, na przykład kwiatów lub geometrycznych, nowoczesnych kształtów.

Akcesoria

Ostatnią kategorią przedmiotów służących wystrojowi kuchni są wszelkiej maści akcesoria i dodatki. Tutaj warto kierować się zasadą kontrastu – w jasnej kuchni najlepiej sprawdzą się dodatki w ciemniejszych kolorach i vice versa. Uniwersalne są akcesoria utrzymane w rustykalnej stylistyce, czyli wiklinowe koszyki lub osłony na doniczki, jak też bieżniki czy haftowane zasłony.

W tym zakresie mamy znacznie większą dowolność niż w kwestii kolorystyki czy sprzętów. Możemy nadać pomieszczeniu oryginalnego charakteru łącząc ze sobą elementy na pierwszy rzut oka wykluczające się, ale wspólnie tworzące elegancki i oryginalny układ.

25 kwietnia, 2017

Dodaj komentarz