Kuchnie drewniane – czyli łączymy nowoczesność z tradycją

Wszyscy z pewnością zgodzimy się, że nowoczesna kuchnia powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również dobrze się prezentować – w tym drugim aspekcie do naszej dyspozycji oddanych zostało mnóstwo różnorakich oryginalnych rozwiązań, na jakie możemy się zdecydować, bez względu na to czy jesteśmy zwolennikami bardziej niestandardowych pomysłów, czy też tradycyjnego wystroju. Czasami jednak chcemy połączyć nowoczesność z przytulną, rodzinną atmosferą oraz innymi tradycyjnymi aspektami – najlepiej w tej roli sprawdzają się kuchnie drewniane.

Drewniane meble mają wiele zalet – przede wszystkim bardzo łatwo jest je wkomponować w praktycznie dowolną aranżację: zarówno do utrzymanej ściśle w tradycyjnym stylu, jak też z silnym nowoczesnym rysem. Drewno dodaje kuchni, ale też innym pomieszczeniom, sporo elegancji. Meble takie są również bardzo trwałe – mimo że drewno jest materiałem stosunkowo wrażliwym na wilgotność, która w kuchni w mniejszym czy większym natężeniu występuje, to jeśli zostanie prawidłowo zakonserwowane i będzie poddawane właściwej pielęgnacji będzie nam służyło przez lata. Oprócz tego, nie bez znaczenia jest wybór gatunku drewna, z którego wyprodukowane są meble – w kuchni najlepiej sprawdzają się dęby i sosny czy egzotyczne drewno, jak mahoń czy palisander. Nigdy nie powinniśmy natomiast decydować się na meble wykonane ze sklejki czy materiałów „drewnopodobnych”; w przeciwieństwie do litego drewna są one z reguły niezbyt trwałe a ponadto mogą być niekiedy szkodliwe dla zdrowia.

Kuchnie drewniane najczęściej wykonywane są na zamówienie u firm stolarskich. Wynika to zazwyczaj z tego, że muszą być całkowicie dopasowane do specyfiki pomieszczenia, w którym taka kuchnia ma się znajdować – co nie zmienia faktu, że poszczególne drewniane meble możemy kupić i z powodzeniem wykorzystać w ramach mniejszego przedsięwzięcia niż nadawanie kuchni zupełnie nowej aranżacji. Szczególnie dobrze wypadają drewniane meble w konfiguracji, gdy kuchnia jest połączona z salonem – wówczas jest nie tylko praktyczna, ale również stanowi wizytówkę mieszkania i cieszy oczy naszych gości oraz domowników.

Jak wspomniano wcześniej – aby drewniana kuchnia mogła spełniać swoją rolę, należy utrzymywać ją ciągle w dobrej kondycji poprzez systematyczną pielęgnację. W tym celu powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie środki do pielęgnacji oraz stosować miękkie ściereczki czy w ostateczności miękkie papierowe ręczniki. Należy zaś unikać szczególnie silnych detergentów i wszelkiego rodzaju metod „niedelikatnej” pielęgnacji.

18 października, 2017

Dodaj komentarz