Kupno mieszkania od dewelopera – od czego zacząć

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszy się kupowanie mieszkań od deweloperów, których inwestycje możemy znaleźć w lokalnych gazetach, billboardach ogłaszających prowadzenie takiego przedsięwzięcia czy nawet w Internecie, gdzie trafimy na sporo różnorakich serwisów poświęconych tej tematyce, choć niekoniecznie – reklamy o prowadzonych przez deweloperów inwestycjach pojawiają się wszędzie.

Zanim zaczniemy jednak przyglądać się dokładniej ofercie na rynku, trzeba w pierwszej kolejności określić  swoje finansowe możliwości, gdyż od tego, ile będziemy mogli przeznaczyć na inwestycję będzie zależeć zakres poszukiwanych ofert. Określenie zdolności kredytowej to dobry pomysł na wyznaczenie punktu odniesienia w tej kwestii. Warto pamiętać o tym, że wydatki na mieszkanie nie kończą się wcale w momencie otrzymania kluczy, gdyż okazać się może, że konieczne jest jeszcze wykończenie, które potrafi być niekiedy bardzo kosztowne. Z tego powodu, z kwoty jaką posiadamy warto wydzielić na ten cel i inne ewentualności pewną rezerwę zaś w przypadku, gdy decydujemy się na kredyt należy zająć się wszystkimi finansami osobistymi – spłacić drobne zobowiązania bankowe i pozbyć się limitów, dzięki czemu będziemy mieli większą szansę na uzyskanie solidnej kwoty z banku.

Szukając nieruchomości, gdy już uporamy się z poprzednim krokiem, warto stworzyć sobie katalog priorytetów, którymi będziemy się kierować przy wyborze nowego mieszkania, jak cena, lokalizacja, powierzchnia czy nawet dostęp do Internetu.

Jeśli chodzi o lokalizację, czasami warto zastanowić się nad peryferiami gdzie dojazd do centrum to raptem kilka chwil a ceny mogą być znacznie niższe. Takie Mieszkania w  Okolicach Wrocławia czy też Warszawy będą tańsze niż ich centrum a oprócz ceny oferują odpoczynek od zgiełku dużych miast.

Przeglądając oferty, należy dodatkowo stworzyć sobie krótką listę inwestycji, które interesowałyby nas w największym stopniu; dobrze jest także zadbać o takie kryteria jak infrastruktura oraz sam deweloper, a konkretniej jego historia i opinie osób, które już prowadziły z nim interesy. W Internecie funkcjonują różnorakie fora, które pozwalają nam poznanie zdania różnych ludzi, na którego podstawie możemy stworzyć sobie wstępny obraz tego, czy deweloper solidnie i terminowo wywiązuje się ze swojej części umowy.

Sprawdzając dewelopera oraz inwestycję, aby zdobyć przydatne informacje powinniśmy udać się biura sprzedaży danego przedsiębiorcy oraz dokładniej przyjrzeć proponowanym przez niego warunkom. Od kilku lat obowiązuje ustawa, na mocy której możemy żądać, aby deweloper przedstawił nam tak zwany prospekt informacyjny danej inwestycji, który pozwoli nam dowiedzieć się, między innymi, jakie doświadczenie na rynku ma deweloper, czy działka, na której prowadzona jest inwestycja posiada jakiekolwiek obciążenia w postaci służebności lub hipoteki, jak prezentuje się plan zagospodarowania przestrzennego sąsiednich gruntów – pozwala to dowiedzieć się czy, dajmy na to, po dwóch latach mieszkania nie wyrośnie obok nas oczyszczalnia ścieków.

Prospekt informacyjny zawiera sporo informacji dotyczących ewentualnego ryzyka powiązanego z daną inwestycją. Od pewnego czasu pieniędzy kupujących pilnuje specjalny rachunek powierniczy, którego prowadzenie należy do obowiązków dewelopera, ale dopiero w przypadku inwestycji rozpoczętych po wejściu ustawy w życie. Rachunek ten pozwala nam na odzyskanie swoich pieniędzy nawet w przypadku, gdyby deweloper zbankrutował. Możemy ponadto żądać sprawozdań finansowych danej firmy bądź spółki, jeśli szczególnie zależy nam na poznaniu kondycji finansowej drugiej strony. Deweloper z reguły daje nam także dostęp do takich dokumentów, jak pozwolenie na budowę czy upoważnia do wglądu do księgi wieczystej nieruchomości. W prospekcie deweloperskim zawarta jest ponadto specjalna, wydzielona część, w której znajdziemy informacje na temat wybranego przez nas lokalu oraz jego standardach wykończeniowych, zamontowanych instalacjach i co nieco o części wspólnej budynku, w którym znajduje się lokal. Część ta przygotowywana jest dla konkretnej transakcji i należy ją jak najdokładniej przestudiować.

Gdy już wybraliśmy nasze wymarzone mieszkanie, najwyższa pora na przeprowadzenie ostatecznych negocjacji. Z większością deweloperów można się „dogadać” w rozmaitych kwestiach, jak na przykład upusty na niektóre wykończenia czy tańsze miejsca parkingowe w podziemnym garażu – wiele zależy w przypadku ewentualnych upustów od obecnej sytuacji na rynku i zainteresowania, jakim cieszy się dana inwestycja. Gdy zostaną uchwalone warunki finansowe, najwyższa pora na spisanie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności – przed właściwą transakcją, jako konsumenci powinniśmy ponadto otrzymać jej wzór z załączonym prospektem informacyjnym, który również stanowi część umowy. Warto jednak pamiętać, że na otrzymanie mieszkania możemy niekiedy czekać nawet miesiącami, gdyż deweloperzy z reguły sprzedają jeszcze nieukończone inwestycje.

20 lipca, 2016

Dodaj komentarz