Kupno nowych mebli – co zrobić ze starymi?

W czasach naszych rodziców oraz dziadków, kupno mebli do nowego domu oznaczało tak naprawdę inwestycję na całe życie. Wykonane z litego drewna kosztowały swoje, ale za to były nieśmiertelne i przy odrobinie szacunku można było zachować ich funkcjonalność na długie dziesięciolecia. Takie zachowanie podyktowane było nie tylko kwestiami finansowymi, ale i tym, że dostępność mebli na rynku była po prostu znikoma. Jeśli udało się je kupić, to traktowaliśmy je jak skarb, nierzadko przekazując nawet kolejnym pokoleniom.

Dzisiaj statystyczna rodzina zmienia meble średnio co 8 lat, tak, to naprawdę często w porównaniu z dawnymi czasami. Lepsze możliwości finansowe i brak jakichkolwiek problemów ze zakupem mebli przyczyniły się do powstania takiego trendu. Kiedy jednak decydujemy się na nowe meble, zawsze mamy dylemat, co zrobić z tymi starymi. Jakie mamy opcje?

Współczesne meble nie są zbyt wytrzymałe

Niestety domeną współczesnych czasów jest dość niska jakość wykonania produktów, w tym mebli. Wielu doszukuje się w tym spisku, a więc postarzania mebli przez producentów z premedytacją, aby zmuszać do wiecznego kupowania nowych. Nie będziemy jednak zajmować się tą kwestią.

Jeśli po tych paru latach nasze meble naprawdę są w tragicznym stanie, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich utylizacja. Polecamy zgrać termin zakupu nowych mebli z terminem odbioru odpadów gabarytowych. W każdym mieście, zazwyczaj 3-4 razy w roku, organizowane są takie odbiory i to najlepiej w bliskim jego terminie zdecydować się na nowe meble.

Sprzedaż mebli

Stare meble, jeśli są w przyzwoitym stanie, można również próbować sprzedać, mając tym samym nadzieję na częściowe odzyskanie pieniędzy, które wydamy na nowe wyposażenie. Pamiętajcie jednak, że sprzedanie starych mebli jest obecnie bardzo trudne i nierzadko tygodniami możemy czekać na chętnego.

Oddanie mebli za darmo

Jeśli nie zależy nam aż tak bardzo na odzyskaniu pieniędzy, a stan starych mebli jest jeszcze akceptowalny, to możemy po prostu oddać je za darmo. Gdy nie mamy chętnego pośród rodziny czy znajomych, możemy skorzystać z popularnych portali ogłoszeniowych. Oddając za darmo meble w niezłym stanie, na pewno szybko znajdziemy chętnego.

Czy warto wykonać renowację?

Istnieje również opcja renowacji starych mebli i próba sprzedaży ich z zyskiem. Polecamy to rozwiązanie jednak tylko wtedy, gdy pozbywamy się mebli zabytkowych, które mogą mieć dużą wartość na obecnym rynku. W przypadku bardzo współczesnych mebli, ich renowacja może kosztować więcej niż to, ile na nich zarobimy przy sprzedaży.

18 sierpnia, 2018

Dodaj komentarz