Kupno nowych mebli – co zrobić ze starymi?

W czasach naszych rodziców oraz dziadków, kupno mebli do nowego domu oznaczało tak naprawdę inwestycję na całe życie. Wykonane z litego drewna kosztowały swoje, ale za to były nieśmiertelne i przy odrobinie szacunku można było zachować ich funkcjonalność na długie dziesięciolecia. Takie zachowanie podyktowane było nie tylko kwestiami finansowymi, ale i tym, że dostępność mebli na rynku była po prostu znikoma. Jeśli udało się je kupić, to traktowaliśmy je jak skarb, nierzadko przekazując nawet kolejnym pokoleniom.

Dzisiaj statystyczna rodzina zmienia meble średnio co 8 lat, tak, to naprawdę często w porównaniu z dawnymi czasami. Lepsze możliwości finansowe i brak jakichkolwiek problemów ze zakupem mebli przyczyniły się do powstania takiego trendu. Kiedy jednak decydujemy się na nowe meble, zawsze mamy dylemat, co zrobić z tymi starymi. Jakie mamy opcje?

Współczesne meble nie są zbyt wytrzymałe

Niestety domeną współczesnych czasów jest dość niska jakość wykonania produktów, w tym mebli. Wielu doszukuje się w tym spisku, a więc postarzania mebli przez producentów z premedytacją, aby zmuszać do wiecznego kupowania nowych. Nie będziemy jednak zajmować się tą kwestią.

Jeśli po tych paru latach nasze meble naprawdę są w tragicznym stanie, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich utylizacja. Polecamy zgrać termin zakupu nowych mebli z terminem odbioru odpadów gabarytowych. W każdym mieście, zazwyczaj 3-4 razy w roku, organizowane są takie odbiory i to najlepiej w bliskim jego terminie zdecydować się na nowe meble.

Sprzedaż mebli

Stare meble, jeśli są w przyzwoitym stanie, można również próbować sprzedać, mając tym samym nadzieję na częściowe odzyskanie pieniędzy, które wydamy na nowe wyposażenie. Pamiętajcie jednak, że sprzedanie starych mebli jest obecnie bardzo trudne i nierzadko tygodniami możemy czekać na chętnego.

Oddanie mebli za darmo

Jeśli nie zależy nam aż tak bardzo na odzyskaniu pieniędzy, a stan starych mebli jest jeszcze akceptowalny, to możemy po prostu oddać je za darmo. Gdy nie mamy chętnego pośród rodziny czy znajomych, możemy skorzystać z popularnych portali ogłoszeniowych. Oddając za darmo meble w niezłym stanie, na pewno szybko znajdziemy chętnego.

Czy warto wykonać renowację?

Istnieje również opcja renowacji starych mebli i próba sprzedaży ich z zyskiem. Polecamy to rozwiązanie jednak tylko wtedy, gdy pozbywamy się mebli zabytkowych, które mogą mieć dużą wartość na obecnym rynku. W przypadku bardzo współczesnych mebli, ich renowacja może kosztować więcej niż to, ile na nich zarobimy przy sprzedaży.

18 sierpnia, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *