Lampa LED – z wbudowanymi diodami czy żarówkami LED?

Oświetlenie ledowe cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. W tym momencie to najbardziej energooszczędna forma oświetlania domów i mieszkań. Czy wtedy, gdy chcemy wybrać ją dla siebie, lepiej zdecydować się na lampy LED z wbudowanymi diodami, czy wybrać te na żarówki LED?

Technologia oświetlenia LED bazuje na niewielkich diodach, które emitują światło w różnych odcieniach bieli lub w kolorze.

Zalety technologii LED

Pod względem zapotrzebowania na energię diody LED plasują się na najniższej pozycji – są nawet o około 90% bardziej oszczędne od zwykłych żarówek żarowych, a także pobierają mniej prądu od halogenów i świetlówek kompaktowych. Także są znane ze swojej długiej żywotności, nie nagrzewają się do wysokich temperatur, dają jasne światło od razu po włączeniu, a częste włączanie i wyłączanie nie redukuje ich sprawności.

W sprzedaży można znaleźć obecnie pełną gamę artykułów oświetleniowych bazujących na diodach LED. Można podzielić je na dwa rodzaje, a mianowicie:

  • lampy z wbudowanymi na stałe diodami LED
  • lampy z gniazdami na żarówki, które także mogą być żarówkami LED

Na co zatem warto się zdecydować, gdy chcemy zakupić ciekawą, energooszczędną lampę do swojego salonu, sypialni czy kuchni?

Lampy z wbudowanymi diodami LED

Lampy o takiej konstrukcji mogą przybrać różnorodne, często bardzo fantazyjne kształty. Ze względu na niewielkie rozmiary diod LED, lampa może uzyskać całkowicie nowy wygląd – dotychczas nieosiągalny dla zwykłych żarówek.

Przy zakupie takiej lampy nie trzeba też dokupować dodatkowych żarówek, do obniża koszt od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych zależnie od liczby punktów świetlnych.

Głównym minusem takiej konstrukcji jest jej nietrwałość – gdy diody zaczną się przepalać, ich wymiana może być niemożliwa, a tym samym lampa będzie nadawała się tylko do wyrzucenia.

Lampy na żarówki LED

Druga, bardziej popularna opcja to lampy na żarówki LED. Aktualnie większość dostępnych na rynku lamp, na przykład lampy Philips, pozwalają na zastąpienie świetlówek kompaktowych czy żarówek żarowych żarówkami LED – należy tylko dobrać żarówkę o odpowiednim trzonku.

Chociaż musimy dokupić wtedy żarówki na własną rękę, to jednak w razie jej przepalenia zawsze możemy wymienić ją na nową. Mamy także możliwość kupowania żarówek o różnych barwach światła i mocach.

29 października, 2018

Dodaj komentarz