Łazienka – awangardowa, czy klasyczna?

Jednym z pomieszczeń naszych domów mogącym dać największy upust kreatywności projektantów wnętrz, a jednocześnie tym, do którego przywiązujemy sporą uwagę jest łazienka – obok sypialni, najbardziej intymne miejsce każdego mieszkania. Dlatego nic dziwnego, że dzięki ich pracy możemy przebierać w projektach łazienek.

Bardzo dobrym przykładem łazienki minimalistycznej, wzorowanej na ubiegłym wieku jest projekt duńskich designerów z Norm Architects. Pomysł od kopenhażan zawiera stojaki, wannę, umywalkę i kilka modułowych półek. Ta minimalistyczna armatura jest inspirowana przede wszystkim skandynawskim stylem.image1

1 – źródło: http://design-milk.com/minimalist-fixtures-norm-architects-ex-t/stand-bath-collection-ex-t-norm-architects-2/

 

Stojak łazienkowy odnosi się bezpośrednio do lat 20. I 30. XX wieku, zawiera sporo żelaznych elementów – to ewidentne odniesienie do epoki wiktoriańskiej, częściowo art déco i secesji. Z kolei kształt umywalki jak i wanny może wydawać się nieco zabawny – przypomina doniczki wystawiane na balkonach. Jeśli ktoś jednak kojarzy styl lat przedwojennych, zorientuje się, że to klasyczny design, ściśle nawiązujący do tej epoki.

Istnym kontrastem dla pierwszego wystroju jest niejednokrotnie nagradzany projekt Teuco‘s Pop Accademia Bathtub. Gdy klasyczna łazienka od Skandynawów jest skromna pod względem kolorów, w projekcie który zdobył nagrodę Red Dot Best of the Best 2014 kolory grają pierwsze skrzypce. Dzięki temu w niesamowity sposób przyciąga naszą uwagę – nasi goście, nawet jeśli są gustownymi miłośnikami klasycznego designu, nie przejdą obok tego wystroju obojętnie.

image2

2 – źródło https://www.youtube.com/watch?v=EixiP3DQecM

Oprócz nietypowego wyglądu, samo wykonanie ceramiki odstaje również od normy – użyto tutaj materiału Duralight, wytworzonego przez Teuco, który przede wszystkim nie sprawia żadnego problemu w trakcie sprzątania pomieszczenia. Pastelowe kolory dodają łazience dużo ciepła, co sprawi, że nawet chłodna woda mroźną zimą będzie wydawała się cieplejsza.

Wybór odpowiedniego wystroju dla naszej łazienki powinien, więc opierać się na naszym guście – jedni z nas wolą coś klasycznego, inni bardziej przystającego do dzisiejszych, szalonych czasów. Nie warto jednak iść w sztampowy tradycyjny wystrój – zdecydowanie lepiej postawić na coś nietypowego, jak dwa przedstawione tutaj nietypowe projekty. To samo tyczy się przepychu – wszelkie nagradzane wystroje cechują się minimalizmem, i tak samo jak tutaj, my też powinniśmy o nim pamiętać.

 

12 sierpnia, 2015

Dodaj komentarz