Łazienka dla każdego

Aranżacja dopasowana do potrzeb

Wystrój mieszkania to nie tylko kwestia doboru odpowiedniego metrażu oraz upodobań każdego z nas w zakresie dodatków i ogólnego wystroju pomieszczeń znajdujących się w nim. Duże znaczenie ma również to, z iloma domownikami mamy do czynienia, gdyż wówczas każde z pomieszczeń powinno być, przynajmniej mniej – więcej, dostosowane do potrzeb określonej liczby osób. Dotyczy to przede wszystkim łazienki, jako pomieszczenia odgrywającego niebagatelną rolę w życiu każdego z nas – jak mamy ją zaaranżować, jakie sprzęty wybrać, czy zdecydować się na dwie łazienki? Wszak inaczej łazienka będzie wyglądać w mieszkaniu jednej osoby, inaczej młodego bezdzietnego małżeństwa a jeszcze inaczej w przypadku licznej rodziny. Dzisiaj przyjrzymy się kilku różnym opcjom dla różnych warunków wspomnianych wcześniej.

Łazienka dla singla

Osoby mieszkające same to często młodzi ludzie, którzy prowadzą dosyć aktywny styl życia – dotyczy to zarówno aktywności zawodowej, jak też towarzyskiej, ale tak czy inaczej spędzają one zwykle większość czasu poza domem. Samo mieszkanie pełni dla takich ludzi funkcję cichego zakątka, gdzie mogą chociaż przez chwilę odpocząć, nabrać sił i oddać się ulubionym rozrywkom.

W takim przypadku łazienka pełni bardzo ważną funkcję, nie tylko ściśle praktyczną, lecz również relaksacyjną oraz poprawiającą samopoczucie i pozwalającą poświęcić nieco czasu zadbaniu o własny wygląd. Z tych powodów łazienka powinna być zaprojektowana tak, aby wprowadzać w odpowiedni nastrój.

Dobrym rozwiązaniem jest minimalistyczny, ale elegancki wystrój – płytki ścienne oraz podłogowe w monochromatycznym układzie wszelkiego rodzaju bieli i czerni bądź granatu idealnie nadają się do spełnienia tego zadania. Sprzęty powinny wówczas również występować w podobnej kolorystyce, najlepiej białej lub srebrnej, i występować w geometrycznych kształtach. Bardzo popularnymi ozdobami w takiej stylistyce są niewielkie, umieszczone blisko siebie obrazy czy też małe wazony z kwiatami. W przypadku singli można także zrezygnować z dużych szafek i regałów a zamiast tego zastąpić je półkami czy skrzyniami, w których możemy trzymać kosmetyki i inne akcesoria.

Łazienka dla dwojga

Mieszkanie ze swoją drugą połówką niejako tworzy konieczność respektowania jej gustu, również względem wystroju pomieszczeń. Nie inaczej jest w przypadku łazienki.

Częstym problemem na jaki można się natknąć w tym układzie jest zamiłowanie jednej osoby do minimalistycznego wystroju a drugiej do nieco szerzej zakrojonych rozwiązań. Wbrew pozorom, można te dwie koncepcje stosunkowo łatwo połączyć – można w tym celu, przykładowo, wykorzystać w wystroju płytki w kunsztowne wzory przy zachowaniu oszczędności w kolorystyce tychże.

Jeśli „konflikt” występuje na polu kolorystyki, to i w tym przypadku nie ma powodu do paniki, przynajmniej dopóki dotyczy on w miarę klasycznych kolorów, jak biel czy beż. Wymienione akurat kolory można bezproblemowo ze sobą połączyć i stworzyć przy tym niesamowitą, łagodną atmosferę. Przy zastosowaniu odpowiednich, klimatycznych dodatków można ponadto nadać łazience naprawdę wyjątkowego charakteru bez względu na to czy chcemy ją wykonać w klasycznym stylu, czy to nadać jej klimatu retro. Odważni mogą również spróbować sił w wystroju biało – czarnym bądź nawet przy wykorzystaniu neonowych kolorów dzieląc niejako łazienkę na dwie strefy.

Łazienka dla całej rodziny

Przygotowanie wystroju dla łazienki, z której będzie korzystała nie jedna, nie dwie, ale kilka osób może wydawać się z początku zadaniem wyjątkowo trudnym – wszak trzeba zadbać o gust wielu – to szybko się okazuje, że zadanie potrafi być prostsze niż w wymienionych wyżej przypadkach. W wieloosobowym układzie występuje trochę ułatwień, jak też pojawiają się dodatkowe aspekty, o które musimy zadbać a nie występują w łazience dla singla czy dwóch osób.

Przede wszystkim należy zadbać o komfort oraz bezpieczeństwo kąpieli najmłodszych członków rodziny – w tym celu warto zainwestować w płytki gresowe, dzięki czemu zapobiegniemy poślizgnięciom. Można także zamiast jednej dużej umywalki wybrać dwie mniejsze, dostosowane zarówno do potrzeb naszych, jak i dziecka.

Możemy, i niejako musimy, za to wykorzystywać każdy centymetr pomieszczenia, gdyż liczba kosmetyków oraz wszelkich urządzeń łazienkowych będzie tutaj dosyć spora. Podczas gdy już sama łazienka powinna w takim wypadku być słusznych rozmiarów, to również należy zadbać o odpowiednią liczbę szafek, wieszaków, półek oraz wszelkich innych sprzętów służących do przechowywania łazienkowych przedmiotów. Aranżacja wymaga jednak przemyślenia: z racji dużej liczby wspomnianych elementów musimy zrobić coś, aby uniknąć efektu przytłoczenia – w tym celu warto zdecydować się na neutralne kolorystycznie płytki, najlepiej w ciepłym, jasnym kolorze.

16 stycznia, 2017

Dodaj komentarz