Listwy przypodłogowe a umeblowanie w nowoczesnym wnętrzu

Białe listwy przypodłogowe świetnie prezentują się nie tylko we wnętrzach zarówno klasycznych jak i nowoczesnych, gdzie bardziej od przepychu liczy się umiar i spójność wystroju. Jak sprawić, aby listwa przypodłogowa dobrze wkomponowała się w takie wnętrze oraz odpowiednio dobrać listwę do stylu nowoczesnych mebli?

Najpopularniejszą metodą dobierania listew przypodłogowych jest dopasowywanie ich do barwy podłogi. Dzięki temu unikamy przepychu i bałaganu, co szczególnie we wnętrzach urządzonych minimalistycznie ma kluczowe znaczenia. Zdarza się jednak, zwłaszcza w odważniejszych aranżacjach, że listwy stosuje się jako samodzielny element ozdobny, a nie uzupełnienie ściany czy podłogi. W takich sytuacjach niezwykle ważne będzie odpowiednie zestawienie ich z meblami.

Wysokość i profil listwy – czym się kierować?

Listwa przypodłogowa we wnętrzach nowoczesnych nie powinna mieć zbyt złożonych kształtów – powinny dobrze spajać podłogę ze ścianą i nie kontrastować zbytnio z meblami. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tu listwy wykonane za pomocą nieskomplikowanych frezów, których styl będzie dopasowany do kształtu mebli i innych elementów wystroju.

Jeśli chodzi o wysokość listwy również powinniśmy kierować się zasadą umiaru – im wyższa listwa, tym większe ryzyko, że wnętrze zostanie przez nią zdominowane. Zdarza się jednak, że listwa musi być wysoka aby można w niej było zmieścić wszystkie położone we wnętrzu kable. W tej sytuacji będziemy musieli nieco ją schować, czyli np. zrezygnować z kontrastowania i dopasować jej kolor do podłogi, a przy tym wybrać najprostszy z dostępnych kształtów.

 

Listwy przypodłogowe białe czy kontrastujące ze ścianą?

Listwa przypodłogowa, jako element który w pewien sposób łączy ze sobą ścianę i podłogę, powinna zostać tak dobrana kolorystycznie, aby dobrze komponować się z obydwoma powyższymi elementami. Najprostszym sposobem żeby to osiągnąć będzie tu wybór listwy w tym samym kolorze co podłoga. W odważniejszych stylizacjach możemy jednak wypróbować kontrasty, np. zestawić białą listwę z podłogą w kolorze drewna i szarą ścianą. Z kontrastem trzeba jednak uważać, bo można sprawić, że listwa zupełnie zdominuje nam wnętrze. Wiele firm oferuje listwy przypodłogowe z MDF pokryte białym podkładem, które możemy samodzielnie pomalować. Czasami podczas urządzania wnętrza warto poeksperymentować.

Współczesne aranżacje wnętrz coraz częściej wykorzystują zasady kontrastu. Zestawienie czerni z bielą to dość oczywisty sposób na nadanie wnętrzu charakteru, często jednak stosuje się znacznie odważniejsze zestawienia. Jeśli listwa lub cokół przypodłogowy ma kolor mocno odległy od koloru ściany czy podłogi wówczas aby uniknąć estetycznego bałaganu w pomieszczeniu warto zastosować meble w podobnym kolorze.

Wysokie listwy dekoracyjne

Wysokie listwy ozdobne stosuje się głównie we wnętrzach w stylu angielskim oraz retro, których wygląd w zamyśle projektanta ma zazwyczaj nawiązywać do czasów wiktoriańskich lub stylistyki klasycystycznej, z którą na terenie Polski mieliśmy do czynienia głównie w XVIII i XIX w. Najczęściej w tego typu aranżacjach stosuje się białe cokoły. Element ten jest bardzo wyrazisty i aby nie zdominował pomieszczenie powinien być zestawiony z odpowiednimi meblami. W tym przypadku jednak nie chodzi o dobór pod względem kolorystyki – znacznie lepiej od mebli pomalowanych na biało sprawdzą się klasyczne meble wykonane np. z drewna dębowego lub innego drzewa szlachetnego. Meble antyczne lub stylizowane na antyczne z efektowną ornamentyką i obiciami w zestawieniu z wysokim białym cokołem przypodłogowym pasują do siebie idealnie.

Spójność wyglądu pomieszczenia

Również we wnętrzach oszczędnych zestawienie koloru listwy i mebli nie jest obojętne. Kolory nie mogą się ze sobą gryźć, powinny ładnie uzupełniać się nawzajem. Zarówno listwa przypodłogowa z widocznym rysunkiem drewna jak i drewniane meble mogą dodać wnętrzu domowego charakteru i nadać mu ciepła. Dobrze dobrana listwa przypodłogowa w nowoczesnym wnętrzu może dodać mu charakteru i estetycznie spiąć różne elementy wystroju. Aby to osiągnąć trzeba jednak poświęcić temu elementowi nieco uwagi.

11 stycznia, 2017

Dodaj komentarz