Malowanie płytek ceramicznych – tani sposób na zmianę wyglądu wnętrza

Wiele osób uwielbia ozdabiać ściany łazienki czy kuchni z wykorzystaniem płytek ceramicznych. Oczywiście doskonale nadają się one do tych pomieszczeń z racji pełnej odporności na wilgoć, różnorodne substancje, a do tego łatwość ich czyszczenia. Wadą płytek może wydawać się jednak to, że raz położone w zasadzie muszą pozostać na ścianach czy na podłodze na długie lata. Zmiana wystroju pomieszczeń może kojarzyć się z nieprzyjemnym zrywaniem płytek, szlifowaniem ścian i klejeniem nowych, co nie jest ani przyjemne, ani tanie. Czy jednak faktycznie jest to jedyny sposób na odświeżenie płytek?

Nowoczesne farby do malowania płytek ceramicznych

Tak, płytki ceramiczne możemy sobie pomalować na dowolny kolor i, choć może nie jest to bardzo łatwe, to jednak warto spróbować. Ceny farb oraz podkładów nie są wysokie i bardzo możliwe, że niskim kosztem uda nam się odmienić wygląd naszych pomieszczeń w domu. Musimy zaopatrzyć się przede wszystkim w:

– farbę gruntującą;
– farbę do malowania płytek ceramicznych w dowolnym kolorze;
– trochę detergentów do mycia;
– taśmę maskującą i folię;
– wałek, koniecznie z włosiem, nie z gąbki;
– mały pędzelek, przydatny do malowania fug.

Przygotowanie do malowania

Wszystko zaczynamy od naszykowania powierzchni do malowania i musimy podejść do tego bardzo skrupulatnie. Jest to najbardziej żmudne zadanie, ale jeśli się do niego nie przyłożymy, to niestety farba szybko zacznie nam odchodzić.

Warto zacząć od zastosowania środka do usuwania kamienia z płytek, jak i bardzo dokładnie wyszorować fugi z zebranego brudu. Następnie całość dokładnie myjemy detergentem i odtłuszczamy. Powierzchnia musi być idealnie czysta, a do tego w pełni osuszona przed malowaniem. Na koniec oczywiście wykorzystujemy taśmę i folię do zabezpieczenia powierzchni, które możemy w trakcie malowania pobrudzić.

Kładziemy podkład na płytki ceramiczne

W kolejnym kroku zajmiemy się pomalowaniem naszych płytek specjalnym podkładem, który najczęściej ma formę dwuskładnikową, a więc podkład w odpowiedniej proporcji miesza się z wodą. Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją i wymieszać podkład tak, jak sugeruje producent. Jakiekolwiek błędy skończą się odpadaniem farby.

Podkład nakładamy wałkiem z włosia, a fugi wypełniamy, korzystając z małego pędzelka, starając się nie pozostawić na powierzchni jego włosów. Niestety tutaj będzie ważny pośpiech. Przygotowany podkład jest gotowy do użycia przez maksymalnie 2 godziny. Po skończonym malowaniu odkładamy dalsze prace na kolejny dzień.

Malujemy płytki ceramiczne

I tak doszliśmy do ostatniego kroku, a więc do malowania. Jeśli podkład dobrze wysechł, możemy nakładać farbę, ponownie wykorzystując do tego wałek. Płytki mogą naprawdę ciekawie się prezentować wtedy, gdy innym kolorem pomalujemy fugi.

Farbę nakładamy cienkimi warstwami, aby nie dopuścić do powstania zacieków. Na koniec warto pokryć wszystko bezbarwnym lakierem, aby zwiększyć wytrzymałość naszej farby. Należy również pamiętać o tym, aby przez kilka dni po malowaniu starać się nie polewać płytek oraz ich nie myć.

5 sierpnia, 2018

Dodaj komentarz