Maty microtech – dlaczego są tak skuteczne?

Popularność mat microtech stale rośnie. Prócz osób i firm, które od wielu lat wynajmują wycieraczki nylonowe, wciąż pojawiają się nowi zwolennicy tego typu rozwiązań. W większości sklepów, biur, centrów handlowych, a także coraz częściej w domach na wejściu można zauważyć maty. Niewątpliwie na tak wysoką popularność tych produktów wpływa ich skuteczność. Sprawdźmy więc, na czym polega sekret mat microtech i dlaczego wykazują tak dużą absorpcję zanieczyszczeń.

Moc spiralnie skręconych włókien

Maty wejściowe zbudowane są z dwóch warstw: warstwy miękkich włókien nylonowych znajdujących się na powierzchni wycieraczki oraz spodniej warstwy gumowej.

Tworzące wierzchnią warstwę włókna zaprojektowane zostały tak, aby doskonale przyjmowały zanieczyszczenia, niejako chwytając cząsteczki brudu. Pozwala na to przede wszystkim materiał, jakiego użyto do stworzenia mat – nylon – oraz pętelkowa struktura tychże włókien i ich ułożenie. Są one spiralnie skręcone w technologii High-twist-Nylon. Dzięki temu piasek i wilgoć bardzo szybko wchłaniają się i wnikają w głąb nylonowej warstwy, nie wydostając się na jej powierzchnię. Stąpanie po macie powoduje wcieranie zabrudzeń w głąb wycieraczki, a to z kolei zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń w głąb pomieszczeń. Taka konstrukcja doskonale radzi sobie zarówno z suchymi jak i mokrymi zanieczyszczeniami. Prócz wchłanialności docenić należy również wytrzymałość mat wejściowych – nylonowe włókna nie ulegają odkształceniom, nie ściera się i nie kruszy.

Ważną rolę odgrywa również dolna warstwa wykonana z gumy. Jej główną funkcją jest zachowanie przyczepności do podłoża i zapobieganie przemieszczeniu maty. Dodatkowo umożliwia ona również doskonałą hydroizolację, a dzięki temu, że wykończone są nią brzegi maty, tworzy się specjalna niecka zatrzymująca wodę i piach.

Wysoka skuteczność mat możliwa jest również dzięki możliwości prania i konserwacji mat. Zazwyczaj tego rodzaju wycieraczki wejściowe wynajmowane są przez specjalistyczną firmę, która zapewnia regularny serwis – odbiera zabrudzoną matę i zawozi ją do pralni, a kładzie świeży model. Na skuteczność mat składa się również ich wielkość. Możliwość postawienia kilku kroków na nylonowej powierzchni sprawia, że wychwycona zostaje znaczna część błota znajdującego się na powierzchni obuwia.

Liczby mówią same za siebie

Warto zdać sobie sprawę, że aż 80% zanieczyszczeń w lokalach wnoszone jest z zewnątrz. Przy letniej, ładnej pogodzie 1000 osób wnosi 10 dkg piasku, a w sezonie jesienno-zimowym 1000 osób może aż 80% zabrudzeń w lokalu wnoszone jest z zewnątrz. Przy ładnej pogodzie 1000 osób wnosi ok. 10 dkg piasku, natomiast w sezonie jesienno-zimowym ta sama liczba osób może wnieść już 1 kg piasku. Mata wejściowa pochłania 4 kg zanieczyszczeń na m² i potrafi zapobiec roznoszeniu aż 85% brudu. Tym samym pozwala na utrzymanie estetycznej czystości, zminimalizowanie kosztów sprzątania oraz zapewnienie bezpieczeństwa.

Źródło: Matywejsciowe.pl – Maty podłogowe

12 grudnia, 2017

Dodaj komentarz