Meble – minimalistyczne, czyli jakie?

Minimalizm w przypadku mebli kojarzy nam się zwykle z ponadczasową formą – od lat chętnie urządzamy domy i mieszkania właśnie w tym stylu. Wygodna kanapa o prostym kształcie, geometryczne stoliki, funkcjonalne komody i szafy, często modułowe – po takie meble chętnie sięgamy, gdyż jesteśmy po prostu przyzwyczajeni. Mimo tego, że styl minimalistyczny, jak z resztą wszystko, ewoluuje z duchem czasu, to jego główne przesłanie wciąż towarzyszy w życiu codziennym wielu z nas.

Porządek i użyteczność – meble minimalistyczne

Minimalistyczna aranżacja wnętrza ma przede wszystkim dać nam poczucie spokoju i odskoczni od natłoku spraw codziennych. Aby osiągnąć harmonię i ład należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach, bez których nie obejdzie się przy urządzaniu przestrzeni:

  1. Wybierz stonowane kolory
  2. W przypadku podłóg, mebli i wykończenia postaw na naturalne/uniwersalne materiały, czyli drewna, szkło i metal
  3. Nie rezygnuj z dodatków dekoracyjnych, ale też nie przesadzaj – minimalizm nie lubi chaosu

Niezwykle ważne jest zachowanie jedności pomiędzy wszystkimi elementami wystroju, tak, aby pomieszczenia sprawiały wrażenie przemyślanych od początku do końca. Należy jednak przy okazji obalić mit, który mówi o niewykorzystywaniu intensywnie kolorowych akcentów czy dekoracji – piękny, wymyślny wazon w krzykliwych kolorach na prostym stole z jasnego drewna może prezentować się fantastycznie, tak samo, jak kolorowe poduchy w dynamiczne wzory na pastelowej sofie. Dobrze jest również zwrócić uwagę na oświetlenie, które powinno być rozmieszczone tak, aby optycznie powiększało przestrzeń – dobrym rozwiązaniem będzie zarówno oświetlenie sufitowe w stylu industrialnym, jak również lampy podłogowe z prostymi, geometrycznymi kloszami.

Meble minimalistyczne znaczy… estetyczne i funkcjonalne

Mimo tego, że ogólnie styl minimalistyczny uważa się za oszczędny, to z drugiej strony można o nim powiedzieć, że charakteryzuje się pewnym wyrafinowaniem. Podstawą kompozycji jest spójność, która dobrze zinterpretowana pozwoli stworzyć ciekawe, przytulne i przede wszystkim praktyczne wnętrze. Minimalizm idzie przecież w parze ze stylem skandynawskim, który uznaje się za jeden z najbardziej nastrojowych i urokliwych. Nietrudno więc znaleźć podobieństwa między meblami minimalistycznymi i skandynawskimi – i jedne, i drugie bazują na drewnie z elementami stalowymi bądź szklanymi, powstają na bazie różnorodnych brył geometrycznych i mają być możliwie jak najbardziej użyteczne. A wszystko to w myśl idei, aby żyło nam się wygodnie i przyjemnie.

2 października, 2018

Dodaj komentarz