Metamorfozy w kuchni

Malowanie kuchni różni się od innych części domu, a na wiele sposobów jest bardziej trudnym zadaniem niż dekorowanie sypialni lub salonu, ponieważ zajmuje ograniczoną przestrzeń. Problem pojawia się już przy wyborze kolorów i wykończeniu ścian kuchni.

Jakie kolory do kuchni?

Żółte, czerwone, niebieskie, białe, zielone i szare są popularnymi kolorami farb do ścian kuchni. Żółty to wesoły odcień, który może tworzyć przyjemne miejsce, podczas gdy czerwony może dawać poczucie intensywności, jednak obydwie barwy na pewno pobudzają apetyt. Niebieskie, białe, zielone i szare są bardziej stonowane, uspokajające odcienie.

Jeśli chodzi o farbę, istnieją dwa typy do wyboru: farba olejna i farba lateksowa. Farba olejna jest bardzo odporna na działanie wody, dlatego dobrze sprawdza się w kuchni. Ma też tendencję do bycia bardzo lśniącą, więc jest głównie stosowana w szafach, stolarce i drzwiach. Farba lateksowa jest bardziej popularną opcją dla ścian kuchni i jest w kilku różnych wariantach.

Dobór właściwego wykończenia kuchni ma zasadnicze znaczenie przy malowaniu takiej przestrzeni. Farby są dostępne w wielu wariantach, od matowych po wysoki połysk. Ogólna zasada jest taka, że im bardziej matowe jest wykończenie, tym trudniej jest je oczyścić. Jeśli wykończenie jest błyszczące stworzone, przy użyciu farby o wysokim połysku, ściany będą bardziej odporne na zmywanie.

Ponieważ kuchnie są tak ruchliwą częścią domu i często potrzebują dodatkowego sprzątania, najlepszym rozwiązaniem są satynowe lub półbłyszczące wykończenia. Satyna i wykończenie powłoką półbłyszczącą są powszechnie uważane za takie same, jednak wykończenie satynowe jest łatwiejsze do czyszczenia i bardziej odporne na tworzenie się plam i osiadanie brudu.

Farba to nie wszystko.

Wykończenie w pół-połysku jest jeszcze bardziej lśniące niż satyna, ale odbija dużo światła. Kolejne ciekawe wykończenie, które łatwo można umyć, jest ono naprawdę inteligentnym wyborem do kuchni, a zwłaszcza wtedy, gdy zastosowana zostanie płytka kuchenna chroniąca ścianę przed wodą. Błyszczące wykończenia mają tendencję do podkreślania niedoskonałości w ścianach, więc nie jest to najlepsza opcja, jeśli ściany mają kilka zagłębień i pęknięć.

Ważne jest, aby przy malowaniu ścian kuchennych zakupić wysokiej, jakości farbę. Wybierając dobrze znaną farbę, można mieć pewność, że zaplanowana dekoracja kuchni nie będzie łuszczyć się w trakcie użytkowania.

Warto wiedzieć, że przy użyciu odpowiednich farb, można nie tylko odnowić ściany, ale także podłogi, czyniąc na przykład z jednostajnego koloru ciekawą szachownicę. Szafki kuchenne i sprzęt AGD również mogą nabrać nowego wyrazu, gdy zostaną pokryte ładnymi odcieniami farb do tego przeznaczonych. Metamorfoza w kuchni nie wymaga długiego czasu wykonania, tylko dobrego pomysłu, dobrej organizacji prac i oczywiście odpowiedniej do danej powierzchni farby. Po więcej porad na ciekawe metamorfozy w kuchni zapraszamy na Tikkurila.pl

9 maja, 2017

Dodaj komentarz