Mętna woda w basenie – czy musisz się jej bać?

Basen we własnym ogródku? Brzmi jak zwieńczenie najskrytszych marzeń większości Polaków! Uwielbiamy delektować się słońcem i orzeźwiającą, klarowną wodą w zaciszu własnego ogródka, gdzie nikt nam nie przeszkadza w wypoczywaniu w taki sposób, jak lubimy najbardziej. Jednak posiadanie basenu to także obowiązek – na przykład konieczność dbania o przejrzystość wody. Co zrobić, gdy w basenie pojawiły się zmętnienia? Czy należy się ich bać?

Co oznacza mętna woda w basenie?

Zazwyczaj jest to objaw nieprawidłowego pH naszej wody w zbiorniku. Prawidłowy jej poziom powinien wynosić między 7,2 a 7,6 pH. Jest to lekko zasadowy odczyn – właściwy, by woda nie była szkodliwa dla człowieka i by nie rozmnażały się w niej zbyt szybko drobnoustroje i glony. Mętna woda w basenie oznacza nieprawidłową wartość pH. Nie jest ona bardzo szkodliwa dla człowieka, jednak jak wszystko, co wykracza ponad pewne przyjęte wartości, może skutkować na przykład rozregulowaniem systemów ochronnych naszej skóry i powodować różnorodne infekcje lub zwiększoną podatność na nie. Nie należy się jednak obawiać takiej niedogodności. Można ją w łatwy sposób usunąć.

Jak sobie poradzić ze zmętnieniem?

W celu zmiany pH wody w basenie na prawidłowe należy ustawić odpowiednią wartość w swoim filtrze, wypłukać go dokładnie i pozwolić mu pracować przez 5–6 godzin. Należy też zastosować środek flokujący, który usunie zanieczyszczenia w postaci osadów wapiennych i inne, które powodują brak przejrzystości wody. Mętna woda w basenie powinna zostać w ten sposób usunięta w ciągu nawet kilku godzin. Po upływie tego czasu należy ponownie przepłukać dokładnie filtr, by oczyścić go z nagromadzonych przez ten czas zanieczyszczeń.

Jak dbać o wodę w basenie?

Zarówno mętna woda w basenie, jak i jej zazielenienie lub brązowienie nie są prawidłowymi parametrami i świadczą o złej jakości biologicznej wody. Trzeba więc działać jak najszybciej, by nie dopuścić do kumulacji zanieczyszczeń i psucia się filtra wodnego. Może to skutkować na przykład koniecznością wymiany całej wody w basenie, co jest procesem męczącym i kosztownym. Lepiej tego unikać, stosując dobry filtr i dobre środki oczyszczające wodę i zapobiegające jej brudzeniu. Jest to sposób na profilaktykę zanieczyszczeń organicznych w wodzie basenowej. O prawidłowy stan wody należy zadbać jeszcze przed jej napuszczeniem na początku sezonu. Trzeba oczyścić dno zbiornika, przeczyścić filtr i ustawić jego poziom pH na odpowiedni. Konieczne jest również stosowanie specjalnych plandek do przykrywanie basenu na czas, gdy nie jest on użytkowany – zimą, gdy wody w basenie nie ma, lub w czasie sezonu, gdy po prostu się z niego nie korzysta. Pozwoli to zmniejszyć znacząco ilość zanieczyszczeń organicznych, które wpadają do basenu i powodują mętnienie wody czy jej zielenienie. Fakt, że posiadamy swój własny basen w ogródku, nie zwalnia nas od odpowiedzialności za stan wody. Aby korzystanie z basenu było jak najbardziej przyjemne, krystalicznie czysta woda jest konieczna!

26 lipca, 2019

Dodaj komentarz