Mieszkanie w loftowym stylu

Tak zwany loftowy klimat w aranżacji wnętrz obejmuje najczęściej różne rozwiązania znane z architektury skandynawskiej z wykorzystaniem licznych elementów industrialnych oraz minimalistycznych, nowoczesnych ozdób. Samo mieszkanie loftowe w ścisłym znaczeniu oznacza mieszkania zaaranżowane, z reguły, w starych budynkach pofabrycznych, a konkretniej ich strychach. Pierwsze mieszkania tego rodzaju pojawiły się już w latach 50. XX wieku – były rozwiązaniem tanim i całkiem powszechnie stosowanym: nie tylko w celach mieszkaniowych, ale również tworzono w nich pracownie, lokalne i inne obiekty. Z czasem stały się luksusowym modelem mieszkania, zdobywającym sobie zwłaszcza zainteresowanie wśród artystycznej bohemy.

Obecnie, trudno byłoby zorganizować mieszkanie loftowe w formie takiej jak niegdyś i zaprezentowanej pokrótce w poprzednim akapicie. Wciąż możemy jednak bez większych problemów nadać naszemu mieszkaniu takich charakter poprzez zastosowanie się do kilku wskazówek oraz odpowiedni dobór sprzętów i dodatków.

Przede wszystkim należy odpowiedzieć na absolutnie podstawowe pytanie, na które jeszcze nie znaleźliśmy odpowiedzi w tekście: mianowicie, czym charakteryzuje się tak właściwie styl loftowy poza industrialnym zacięciem i minimalistycznymi ozdobami, które równie dobrze mogą być domeną innych stylów aranżacji wnętrz? Przede wszystkim, loftowe wnętrza są zawsze surowe: takie rozwiązania jak widoczne materiały konstrukcyjne (wszelkiej maści cegły czy nawet beton) oraz belki i inne elementy są tutaj codziennością. W stylu loftowym często „na widoku” pozostawione są także części instalacji – rury, grzejniki i inne. Styl loftowy zrywa także z symetrią i jakimkolwiek równomiernym rozłożeniem sprzętów i poszczególnych elementów – nie jest jednak zupełnie swobodny, gdyż ogromną rolę odgrywa w nim odpowiednie oświetlenie: powinno tworzyć specyficzny klimat a jednocześnie wystarczająco rozjaśniać pomieszczenia; w tym celu najlepiej sprawdzają się wiszące lampy bądź stojące, ale muszą być wysokie i najlepiej w relatywnie nieskomplikowanym stylu.

W przypadku stylu loftowego warto także, co wspomniano już kilkukrotnie, zdecydować się na proste ozdoby i nie umieszczać ich zbyt wiele, gdyż zburzy to specyficzny nastrój pomieszczeń. Drobne kinkiety, niewielkie obrazy sztuki współczesnej na ścianach czy jednolite kolorystycznie listwy z pewnością nadadzą naszemu mieszkaniu wyjątkowego charakteru. Styl loftowy jest również niedrogi w realizacji, choć jeśli zamierzamy mieszkanie dopiero na taki zaaranżować, zrywając z poprzednim wystrojem, niekiedy koszty mogą trochę wzrosnąć, zwłaszcza na polu eksponowania niektórych elementów konstrukcji budynku.

27 lutego, 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *