Mieszkanie w loftowym stylu

Tak zwany loftowy klimat w aranżacji wnętrz obejmuje najczęściej różne rozwiązania znane z architektury skandynawskiej z wykorzystaniem licznych elementów industrialnych oraz minimalistycznych, nowoczesnych ozdób. Samo mieszkanie loftowe w ścisłym znaczeniu oznacza mieszkania zaaranżowane, z reguły, w starych budynkach pofabrycznych, a konkretniej ich strychach. Pierwsze mieszkania tego rodzaju pojawiły się już w latach 50. XX wieku – były rozwiązaniem tanim i całkiem powszechnie stosowanym: nie tylko w celach mieszkaniowych, ale również tworzono w nich pracownie, lokalne i inne obiekty. Z czasem stały się luksusowym modelem mieszkania, zdobywającym sobie zwłaszcza zainteresowanie wśród artystycznej bohemy.

Obecnie, trudno byłoby zorganizować mieszkanie loftowe w formie takiej jak niegdyś i zaprezentowanej pokrótce w poprzednim akapicie. Wciąż możemy jednak bez większych problemów nadać naszemu mieszkaniu takich charakter poprzez zastosowanie się do kilku wskazówek oraz odpowiedni dobór sprzętów i dodatków.

Przede wszystkim należy odpowiedzieć na absolutnie podstawowe pytanie, na które jeszcze nie znaleźliśmy odpowiedzi w tekście: mianowicie, czym charakteryzuje się tak właściwie styl loftowy poza industrialnym zacięciem i minimalistycznymi ozdobami, które równie dobrze mogą być domeną innych stylów aranżacji wnętrz? Przede wszystkim, loftowe wnętrza są zawsze surowe: takie rozwiązania jak widoczne materiały konstrukcyjne (wszelkiej maści cegły czy nawet beton) oraz belki i inne elementy są tutaj codziennością. W stylu loftowym często „na widoku” pozostawione są także części instalacji – rury, grzejniki i inne. Styl loftowy zrywa także z symetrią i jakimkolwiek równomiernym rozłożeniem sprzętów i poszczególnych elementów – nie jest jednak zupełnie swobodny, gdyż ogromną rolę odgrywa w nim odpowiednie oświetlenie: powinno tworzyć specyficzny klimat a jednocześnie wystarczająco rozjaśniać pomieszczenia; w tym celu najlepiej sprawdzają się wiszące lampy bądź stojące, ale muszą być wysokie i najlepiej w relatywnie nieskomplikowanym stylu.

W przypadku stylu loftowego warto także, co wspomniano już kilkukrotnie, zdecydować się na proste ozdoby i nie umieszczać ich zbyt wiele, gdyż zburzy to specyficzny nastrój pomieszczeń. Drobne kinkiety, niewielkie obrazy sztuki współczesnej na ścianach czy jednolite kolorystycznie listwy z pewnością nadadzą naszemu mieszkaniu wyjątkowego charakteru. Styl loftowy jest również niedrogi w realizacji, choć jeśli zamierzamy mieszkanie dopiero na taki zaaranżować, zrywając z poprzednim wystrojem, niekiedy koszty mogą trochę wzrosnąć, zwłaszcza na polu eksponowania niektórych elementów konstrukcji budynku.

27 lutego, 2017

Dodaj komentarz