Mieszkanie w stanie deweloperskim – jak tanio je wykończyć?

Exif_JPEG_PICTURENie ma określonych wymogów, które charakteryzowałyby poziom wykończenia w stanie deweloperskim. Pod tym określeniem funkcjonuje jedynie ogólne pojęcie wykończenia lokalu, brak jest konkretnych wytycznych dotyczących wszystkich etapów wykończenia. Na ogół jednak mieszkania w stanie deweloperskim mają ściany przygotowane do malowania, wstawione okna, drzwi, parapety wewnętrzne, połączenia do mediów oraz instalacji.

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zależy od kilku czynników: standardu wykończenia, wielkości mieszkania, jakości użytych materiałów. Równie ważne jest to czy prace wykończeniowe zostaną zlecone profesjonalistom czy wykonane samodzielnie. Oferty fachowców można znaleźć na stronie http://atlasfachowca.pl/
Wykończenie salonu obejmuje: pomalowanie ścian, położenie paneli, założenie oświetlenia, wstawienie mebli oraz dodatków. Koszt takiego wykończenia pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych to około 10 000 tysięcy. Daje to 500 złotych na metr kwadratowy. Oczywiście cena wykończenia nie zawiera sprzętu RTV, na który należy przeznaczyć około 1000 złotych. W sypialni o powierzchni 10 metrów kwadratowych koszt zakupienia tapety, paneli, oświetlenia, łóżka, stolików nocnych, szafy, firanek, zasłon i dodatków to wydatek około 5000 złotych. W przeliczeniu na metr kwadratowy daje to tak jak w przypadku salonu – 500 złotych. Wykańczając łazienkę (7 metrów kwadratowych) należy zakupić płytki ścienne, podłogowe, chemię budowlaną, kabinę prysznicową, toaletę, umywalkę, szafki oraz dodatki łazienkowe. Za całość przyjdzie zapłacić około 8 000 złotych. Metr kwadratowy wykończenia wyniesie około 1400 złotych. Kuchnia to jedno z droższych pomieszczeń do wykończenia. Zakup płytek ściennych, podłogowych, farby, mebli, sprzętu AGD do kuchni o powierzchni 12 metrów kwadratowych to koszt 15 000 złotych. Daje to 1250 złotych za metr kwadratowy.

Najbardziej kosztownymi elementami w mieszkaniu będą: wyposażenie łazienki i kuchni. Tutaj nie warto oszczędzać i postawić na dobre marki sprzętów, co gwarantuje korzystanie z nich przez wiele lat. Przygotowując się do wykańczania mieszkania, warto zastanowić się na czym można ewentualnie oszczędzić. Po pierwsze, zamiast zatrudniać ekipę remontową można samemu zakasać rękawy i pomalować ściany lub ułożyć panele. Jednak jeśli ktoś nie miał nigdy do czynienia z tego typu pracami, lepiej niech postawi na fachowców. Pod drugie, można zaoszczędzić na materiałach budowlanych śledząc wyprzedaże w marketach budowlanych. Warunek jest jednak taki, że muszą to być materiały dobrej jakości, nie te z najniższej półki, które po pewnym czasie trzeba będzie zastąpić nowymi. Oczywiście, panele za 70 złotych za metr kwadratowy będą prezentować się lepiej niż takie za 30 złotych. Jednak często wyprzedaże materiałów dobrej jakości pozwalają oszczędzić nawet kilkaset złotych. Nie warto zaoszczędzać na sprzęcie RTV i AGD, ponieważ dobre, sprawdzone a co za tym idzie – droższe marki, posłużą na lata.

15 października, 2014

Dodaj komentarz