Monochromatyczny wystrój wnętrz – jak się do tego zabrać?

Monochromatyczny wystrój wnętrz zwykle kojarzy się większości z nas z nieco nudnawym rozwiązaniem polegającym na kontrastowaniu ze sobą bieli i czerni. Jak się jednak okazuje – wcale tak nie musi być, wprost przeciwnie. Pewna dyscyplina w wyglądzie, wynikająca poniekąd z monochromatyczności, może zostać połączona z oryginalnymi, interesującymi rozwiązaniami dając efekt jedyny w swoim rodzaju.

Typowa monochromatyczność, ograniczająca się do kontrastu pomiędzy białą i czarną kolorystyką może zostać na różnego rodzaju sposoby urozmaicona. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj wykorzystanie różnego rodzaju elementów szarości, jak na przykład mikrocement przypominający beton i wprowadzający do wystroju dodatkową elegancję. Świetnie sprawdzają się również meble z lustrzanymi szafkami i lakierowaną stylistyką. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie drewnianych obiektów, przy czym musimy uważać, aby nie zdominować nimi przestrzeni. Szczególnie dobrze sprawdza się tutaj nadpalone drewno, nadające pomieszczeniu pewnej przyjemnej szorstkości.

Wystrój tego rodzaju sprawdza się szczególnie dobrze w dużych, otwartych przestrzeniach. Jakkolwiek małe mieszkanie czy niewielkie pomieszczenia w domu nie są aż tak dużą przeszkodą, jak może się to wydawać. Powinniśmy zadbać w takich przypadkach o to, żeby unikać szczególnie dużych dodatków i mebli tam, gdzie da się tego uniknąć oraz możliwie nie umieszczać ich zbyt blisko siebie. Dobrym pomysłem jest też łączenie poszczególnych pomieszczeń, jak na przykład klasyczne połączenie kuchni i jadalni. Takie rozwiązanie pozwala nam nie tylko uczynić pomieszczenia bardziej funkcjonalnymi, ale także bardziej uwydatnić monochromatyczny styl i sprawić, że będzie spełniał swoją rolę jako nadający naszemu mieszkaniu elegancji i przestronności.

Nie należy także zapominać o oknach. Pozwalają one nie tylko urozmaicić kompozycję poprzez odpowiednie oświetlenie, ale również pozwalają przebić się do wnętrza różnym kolorom i kształtom z zewnątrz. Dzięki roletom lub żaluzjom będą tworzyły wraz z resztą wystroju spójną, intrygującą całość.

12 lutego, 2019

Dodaj komentarz