Mopy obrotowe do podłogi – wygodne i praktyczne sprzątanie

fot. materiały prasowe

Mopy do podłogi to urządzenia, które stosuje niemal każdy z nas. Mopy pozwalają na szybkie i komfortowe posprzątanie powierzchni podłogi, używając do tego specjalnych środków myjących rozcieńczonych w wodzie. O ile jeszcze kilka dekad temu, niemal wszystkie typy używanych mopów były identyczne, to dziś sprawa jest bardziej skomplikowana. Oprócz mopów sznurkowych znajdziemy też między innymi mopy obrotowe – cieszące się coraz większą popularnością. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia w temat mopów obrotowych.

Mopy obrotowe – korzystna alternatywna dla mopów sznurkowych

Mop obrotowy to szczególny rodzaj mopa. Jego wyjątkowość tkwi w specjalnej konstrukcji, na którą składa się część myjąca, pokrywana materiałem z mikrofibry oraz podłużna rączka. Oprócz nich konieczne będzie dysponowanie specjalnym wiaderkiem do odciskania nadmiaru wody. W jego budowie może znajdować się pedał, po którego naciśnięciu końcówka myjąca zostaje odsączona.

Końcówki w mopach obrotowych są wymienne; po zużyciu obecnej, wystarczy dokupić nową i wkręcić w miejsce poprzednio używanej. Warto jednak mieć na uwadze, by kupowane przez nas końcówki do mopa obrotowego były tego samego rozmiaru, co używany przez nas kij.

Zalety mopów obrotowych? Szybkie czyszczenie podłogi

Zdecydowaną zaletą wynikającą z korzystania z mopów obrotowych jest krótszy czas czyszczenia podłogi. Mopy obrotowe pozwalają na szybkie i dokładne wymycie podłogi wzdłuż krawędzi ścian i mebli, schodów, korytarzy i innych miejsc. Mop obrotowy sprawdza się idealnie w czyszczeniu zarówno pomieszczeń dużych jak i małych rozmiarów.

Regulowany uchwyt to kolejna zaleta mopów obrotowych. Dzięki możliwości regulacji ustawienia kija, mopa mogą używać osoby o różnym wzroście. Ponadto, regulowany uchwyt pozwala na wykorzystanie mopa w sprzątaniu miejsc trudno dostępnych – zakamarków pod łóżkiem, szafą czy komodą.

Co równie ważne, mopy obrotowe dobrze radzą sobie z usuwaniem różnego typu brudu zalegającego na powierzchni podłogi. Z łatwością usuną zarówno plamy tłuszczu, jak i zaschnięte plamy brudu, z którymi nie poradziłyby sobie zwykłe mopy sznurkowe.

Oszczędność energii to kolejna zaleta płynąca ze stosowania mopów obrotowych. Chodzi oczywiście o energię fizyczną wytwarzaną za pomocą pracy naszych mięśni. Używając zwykłego mopa sznurkowego, musimy od czasu do czasu odsączyć go z nadmiaru wody. W tym celu dociskamy mopa w wiaderku, niczym mokrą gąbkę. W przypadku mopów obrotowych – czynność „dociskania” jest wykonywana za nas przez specjalny mechanizm odciskający. W rezultacie, wymycie podłogi wymaga od nas mniejszego nakładu sił i pracy. warto podkreślić, że niektóre z mopów obrotowych wyżynają końcówki myjące z siła nawet tysiąca obrotów na jedną minutę.

Wkłady do mopów obrotowych

Wkłady do mopów obrotowych są stosunkowo tanie. Standardowa cena mieści się w przedziale 20-30 złotych. Szczególnie warte polecenia są końcówki wykonane z mikrofibry – materiału o wyjątkowych właściwościach myjących. Mikrofibra nie pozostawia smug na powierzchni podłogi, nie zarysowuje ich i z łatwością dociera nawet w trudno dostępne zakamarki pomiędzy płytkami.

Mikrofibra to ponadto materiał o wysokich parametrach chłonnych – z łatwością wchłania wodę ze środkami myjącymi oraz rozpuszczone w nich zabrudzenia.

28 stycznia, 2021