Na jakie zasłony w salonie najlepiej się zdecydować?

Wybór odpowiednich zasłon do salonu potrafi być, wbrew pozorom, bardzo wymagającym przedsięwzięciem. Chodzi tu nie tylko o właściwości estetyczne zasłon, ale również wybór odpowiedniego materiału, z którego zostały albo mają być wykonane. Na rynku znajdziemy zasłony wykonane z rozmaitych tkanin, które charakteryzują się odmiennymi cechami – dzisiaj przyjrzymy się jak wybrać te najlepiej odpowiadające naszym potrzebom oraz aranżacji samego salonu.

Wybór tkaniny w pierwszej kolejności powinien być uzależniony od rozmiaru, ogólnej stylistyki oraz stopnia oświetlenia salonu. Jeżeli salon w naszym domu jest raczej niewielkich rozmiarów, warto zdecydować się przede wszystkim na lekką tkaninę w jasnym odcieniu. Unikniemy w ten sposób przytłoczenia pomieszczenia, zaś ono samo będzie wydawało się optycznie większe, niż jest w rzeczywistości. Natomiast, gdy mamy do czynienia z większym salonem możemy wybrać inne rozwiązania, pozwalające, przykładowo, przełamać schemat kolorystyczny i nadać pomieszczeniu nieco oryginalności.

Ciekawym rozwiązaniem, coraz bardziej popularnym są materiały zaciemniające – zapewniają nie tylko skuteczniejszą ochronę przed światłem słonecznym, ale też zapewniają większa prywatność. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w połączeniu z aranżacjami utrzymanymi w eleganckim stylu, jak również wprowadzają przyjemny, domowy klimat. Materiałem, który sprawdza się w tej roli jest zwłaszcza welur bądź tak zwany „blackout” – czyli sztuczny materiał stworzony z myślą, jak sama nazwa wskazuje, o zabezpieczaniu pomieszczenia przed zbyt dużym nasłonecznieniem.

Jeżeli chodzi natomiast o cienkie, lekkie materiały jak tiul, to są one świetnym uzupełnieniem pomieszczeń utrzymywanych w jasnej kolorystyce oraz stylu minimalistycznym bądź skandynawskim. Jak wspomniano wcześniej, lekkie materiały dobrze sprawdzają się także w pomieszczeniach odznaczających się niewielkimi rozmiarami. Niektóre materiały tego typu, zwłaszcza naturalne, jak na przykład perkal, sprawdzają się z kolei szczególnie dobrze w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami wykorzystywanymi przy aranżacji, jak choćby drewno.

6 sierpnia, 2019

Dodaj komentarz