Najlepsze rodzaje opału na zimę

Mamy dla was krótką listę materiałów opałowych, które najlepiej sprawdzą się podczas grzania domu. Niektóre rodzaje paliwa stałego są bardzo wydajne inne natomiast już nie koniecznie.

 

Czasami warto dopłacić i kupić naprawdę porządny, wysokokaloryczny opał, wbrew pozorom taki zakup pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Mało kaloryczny opał opłaci się tylko wtedy, gdy zima jest łagodna, a ogrzany budynek jest mały i dobrze ocieplony. W czasie siarczystych mrozów drewniane zrębki czy drewno typu sosna zaleca się używać tylko podczas rozpalania pieca. Prawda jest taka, że węgiel jest bardziej wydajny i świetnie sprawdzi się zarówno podczas ogrzania budynku w chłodne, jak i bardzo zimne dni.

Wymieniając piec na nowy, warto zakupić taki egzemplarz, który ma wbudowane sterowniki. Dzięki elektronice w odpowiednio dobranym piecu, ogrzewanie budynku jest łatwe, przyjemne i prawie bezobsługowe. Można je porównać do ogrzewania gazowego.

Tanie grzanie węglem

Komfort mieszkania zimą jest bardzo ważny. Jednak jeszcze ważniejsze są koszty ogrzania. Każdy, kto grzeje dom na swój koszt, chce uzyskać maksimum ciepła przy jak najniższym nakładzie finansowym. Nie oszukujmy się. Węgiel jest najlepszym paliwem stałym, który bardzo dobrze ogrzewa niewielkim kosztem. Oczywiście podczas zakupu należy wybrać jak najbardziej kaloryczny węgiel oraz kupić odpowiedni kocioł. Kaloryczność węgla zależna jest od złóż oraz od jego wielkości. Im większe kawałki tym czas spalenia jest dłuższy. Ważna jest też klasa węgla, która określa wartość opałową i zawartość popiołu. Im wyższa pierwsza liczba, tym więcej ciepła dostarczy taki węgiel. Na składach opałowych można kupić węgiel w kilku postaciach: kęsy, kostka, orzech, orzech drobny, groszek, grysik, drobny i miałowy.

Jak ogrzewać dom ekogroszkiem

Ekogroszek powstaje z węgla kamiennego. Najczęściej spala się go w piecach niskoemisyjnych. Służy jako źródło ciepła w domach jednorodzinnych, zakładach komunalnych, przemysłowych czy użyteczności publicznej. Ekogroszek swoją popularność zawdzięcza niskiej cenie. Oczywiście niewątpliwym atutem jest jego ekologiczność. Zawiera bardzo mało siarki i popiołu. Aby ogrzewanie budynku było opłacalne i wygodne, trzeba zainwestować w specjalny kocioł z podajnikiem. Zakup takiego pieca odciąża, ponieważ nie ma potrzeby dokładania do pieca co 1-2 godziny. Podajnik załatwia całą sprawę.

31 lipca, 2017

Dodaj komentarz