New Art Déco w kuchni – jakie dodatki powinny się w niej znaleźć?

Styl art déco to synonim szyku, elegancji i dobrego smaku. Jego oryginalną estetykę coraz częściej wykorzystuje się w aranżacjach salonu, ale równie dobrze sprawdza się także w pozostałych wnętrzach, na przykład kuchni. Zobaczmy, jak urządzić kuchnię w stylu New Art Déco, za pomocą odpowiednich mebli i dodatków.

Oryginalny i pełen wysublimowanej elegancji styl New Art Déco zdobywa coraz większą popularność. Aranżacja wnętrz zgodnie z jego kanonami wymaga jednak dyscypliny oraz konsekwencji w dobieraniu dodatków, materiałów czy kolorów. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowość – New Art Déco to precyzja widoczna w każdym, najdrobniejszym nawet detalu. Jak wprowadzić ten styl do kuchni?

Cechy charakterystyczne dla stylu New Art Déco

Elegancki styl art déco narodził się w latach 20. tuż po wojnie. Jego istotę najlepiej oddać powiedzeniem „diabeł tkwi w szczególe”, bo jak w żadnym innym stylu wnętrzarskim liczy się tu przede wszystkim detal. Precyzyjna obróbka, wykończenie i jakość materiałów to kwintesencja tego stylu.

New Art Déco poza estetyką i elegancją akcesoriów stawia na ich funkcjonalność. New Art Déco kładzie ogromny nacisk na nowoczesną, użyteczną formę oraz wygodę użytkowania mebli czy dodatków. Charakterystyczne dla stylu jest wykorzystanie szlachetnych materiałów, takich jak heban czy mahoń oraz inkrustacje (czyli zdobienia) ze złota lub srebra. Przedmioty w stylu New Art Déco to synonim bogactwa i określonego statusu społecznego.

Jednak elegancja i luksus to nie jedynie cechy charakterystyczne dla New Art Déco. Styl ten wnosi do wnętrz symetrię i harmonijne wzory geometryczne. Widać to nie tylko w kształcie mebli i ich zaokrąglonych kantach, ale i elementach dekoracyjnych, takich jak ornamenty na frontach czy płytkach podłogowych.

Nowoczesne meble do kuchni w stylu Art Déco

Meble kuchenne w stylu New Art Déco powinny być klasyczne i eleganckie. Warto pamiętać, że ogromne znaczenie ma tutaj materiał, więc najlepiej sprawdzą się meble wykonane z naturalnego drewna. Doskonale sprawdzą się także proste białe szafki, ewentualnie z delikatnymi zdobieniami czy ryflowaniem. Dzięki temu staną się idealnym, neutralnym tłem dla dodatków, które w stylu New Art Déco grają zawsze pierwsze skrzypce.

Wyznacznikami stylu New Art Déco są także funkcjonalność i ergonomia. Dlatego w kuchennych aranżacjach tego rodzaju doskonale odnajdują się elementy nowoczesnego designu oraz rozwiązania mające zwiększyć wygodę użytkowania wnętrza. Ciekawym pomysłem są między innymi pojemne szafki typu cargo oraz zabudowa maskująca sprzęty AGD. Jednolita zabudowa skrywające lodówkę oraz zmywarkę jest jeszcze bardziej estetyczna i spójna ze stylem New Art Déco. Nowe możliwości aranżacyjne dają także systemy kuchenne z praktycznym zamkiem tip-on. Dzięki nim możemy zrezygnować z klasycznych uchwytów, podkreślając symetrię kuchennych szafek, tak lubianą przez ten styl.

Dodatki do kuchni w stylu New Art Déco

Jednym z najczęstszych motywów wykorzystywanych w aranżacji wnętrz art déco jest połączenie szlachetnych kolorów – bieli, czerni, czy koloru szalego. Ich klasyczna elegancja to właściwie wizytówka stylu. Urządzając kuchnię w ten sposób, warto dodać do niej szczyptę elegancji i luksusu, na przykład poprzez dodatki w kolorze złota, głębokiego granatu, butelkowej zieleni czy burgundu. Wszystkie materiały powinny być jak najlepszej jakości. Naturalne drewno, marmur, alabaster czy kryształ – to istota stylu New Art Déco. Okna warto ozdobić prostymi zasłonami, ale wykonanymi z materiałów dobrej jakości, aksamitu czy jedwabiu.

Typowe dla stylu są także wiszące lampy oraz gustowne kinkiety. Oprawa w kolorze srebra lub starego złota wniesie do kuchni odrobinę luksusu i splendoru. Podstawy lamp w typie New Art Déco są zwykle dość masywne, a witrażowe klosze złożone z figur geometrycznych to podstawa kanonu klasycznego art déco. Warto dodać, że kolorowe witrażowe lampy to często jedyny kolorystyczny akcent we wnętrzu, wyróżniający się na tle czerni i bieli. Całość daje efekt niewymuszonej elegancji, ładu i harmonii.

3 października, 2019

Dodaj komentarz