Niesamowite miłorzęby

Miłorzęby dwuklapowe (Ginkgo biloba) to niezwykle dekoracyjne drzewa. Mają oryginalne, wachlarzykowate liście, jesienią pięknie przebarwiające się na żółto – wtedy osiągają największy efekt.

Kwiaty nie mają większego znaczenia zdobniczego. Miłorzęby to drzewa dwupienne, okazy żeńskie są znacznie mniej cenione, ponieważ wytwarzają nasiona przypominające żółtą śliwkę, które rozkładając się wytwarzają cuchnący zapach kwasu masłowego. W Chinach miłorząb uprawiany często jako drzewa owocowe, wewnętrzna część nasion spożywana jest pod różnymi postaciami i uważana jako przysmak.

Miłorząb może być sadzony w eksponowanych miejscach w parkach jako soliter. W Polsce to główne zastosowanie tego drzewa. Na zachodzie Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii stanowi często drzewo alejowe – tworząc niesamowite efekty. Dodatkowym atutem miłorzębów jest wysoka odporność na zanieczyszczenia powietrza (może być sadzony w rejonach przemysłowych), mrozy, choroby, a także cięcie. Rośnie niestety bardzo wolno, stąd na efekty przedstawione poniżej trzeba trochę poczekać.

9 lipca, 2013

Dodaj komentarz