Nowe etno – świeży trend w urządzaniu wnętrz

Oryginalny, nieco tajemniczy styl etno powraca w nowej odsłonie. W tym sezonie modne będą zwłaszcza aranżacje w stonowanych kolorach ziemi, meble i dodatki z motywami plemiennymi oraz materiały o wyrazistej strukturze. Jak wprowadzić ten trend do własnego wnętrza, by poczuć jego niezwykły klimat i energię?

Ponadczasowy styl etno to propozycja dla osób ciekawych świata, zafascynowanych dalekimi podróżami i odmiennymi kulturami. W takiej aranżacji odnajdą się również amatorzy bogatego wzornictwo, egzotycznych ornamentów oraz mebli i dodatków przywodzących na myśl tradycyjne, ludowe rzemiosło. Urządzenie takiego wnętrza może być jednak nie lada wyzwaniem, w końcu do wyboru mamy wiele odmiennych stylistyk, barw i dodatków, które powinny tworzyć spójną, acz oryginalną całość. Aranżacje w stylu etno mogą sprawiać wrażenie chaotycznych i nieco przypadkowych, ale tak naprawdę każdy szczegół powinien być tu dobrze przemyślany.

Styl etno – na czym to wszystko polega?

Warto zauważyć, że etno to dość szerokie pojęcie. W obrębie jednego stylu aranżacyjnego możemy bowiem spotkać motywy pochodzące niemal ze wszystkich stron świata. Obecne będą tu między innymi orientalne zdobienia rodem z Dalekiego Wschodu, indyjskie lub marokańskie ornamenty, a nawet wzornictwo typowe dla plemion indiańskich czy afrykańskich. Istotą stylu etno jest łączenie wszystkich tych tradycji i sztuk w jedną, oryginalną całość. Urządzając wnętrze w etnicznym klimacie, możemy zdecydować się na jedną stylistykę albo czerpać po trochu z każdej z nich, tworząc niepowtarzalny egotyczny miszmasz.

A jednak trzeba wspomnieć, że w tym sezonie etno przybiera bardziej ujednoliconą formę. Dominuje stylistyka afrykańska, przepełniona ciepłymi kolorami ziemi, stonowanymi brązami oraz naturalnymi odcieniami drewna. Nie brak tu wzorów geometrycznych, motywów zwierzęcych oraz przedmiotów nawiązujących do sztuki ludowej i wierzeń plemion afrykańskich. Jak urządzić wnętrze w takim stylu?

Kolory w etnicznych aranżacjach wnętrz

W trendach tego sezonu na pierwszy plan wysuwają się kolory ziemi w różnych odcieniach. Nowe etno to przede wszystkim brązy, barwa karmelu, beże, żółcienie, ale także brudne biele i szarości. Trzeba przyznać, że taki kolorystyczny umiar stanowi doskonałe tło dla dodatków, będących istotą stylu etnicznego. Hitem sezonu i głównym elementem nowego etno jest kolor o nazwie sugar almond. Barwa ta pojawiła się nie tylko w trendach wnętrzarskich, ale i na wybiegach wielkich domów mody. Można określić ją jako połączenie naturalnego koloru drewna i skóry, które wprowadza do naszych wnętrz oryginalny, ale i bardzo przytulny klimat.

Nowoczesne aranżacje wnętrz w stylu etno

Nowe etno lubi naturalne materiały, zwłaszcza drewno czy rattan, a także kolorowe tkaniny o wyrazistych fakturach, dodatki i etniczne wzory. Jeśli chcemy wprowadzić do domu egzotyczną atmosferę, a jednocześnie zachować jego ciepły i przytulny klimat, warto zbudować aranżację wokół jednego głównego elementu i otoczyć go dodatkami we właściwych kolorach. W salonie może to być kufer w nieco kolonialnym stylu lub wygodny fotel w modnym kolorze sugar almond, w sypialni obszerne łóżko zaścielone poduszkami z frędzlami i kocem w orientalny wzór, a w holu meble do przedpokoju w kolorze naturalnego drewna. Etniczny klimat rodem z czarnego lądu wprowadzą także zasłony z tkanin w barwach brązu lub w geometryczny deseń.

Dodatki do domu w stylu etno

Całość aranżacji w stylu etno dopełnią odpowiednie dodatki. Mogą to być nawet autentyczne pamiątki z dalekich wojaży, słowem wszystko to, co wygląda egzotycznie, dziko i trochę tajemniczo. Do stylu etno będą pasowały zwłaszcza plemienne maski, figurki, naczynia z ceramiki oraz orientalne ażurowe lampiony. Nieodzownym elementem nowego etno są także poduszki i koce w etniczne, afrykańskie wzory. W tym sezonie modne są zwłaszcza wyraziste struktury materiałów, poduszki z frędzlami oraz koce i pledy z miękkich tkanin. Dzięki nim każdy salon czy sypialnia nabierze ciepłego, przytulnego klimatu. Frędzle i etniczne wzory pojawiają się także na dywanach, będących dodatkowym akcentem, nadającym wnętrzu pożądanego charakteru.

20 listopada, 2019

Dodaj komentarz