Obraz czy plakat? Jak dobrze dobrać je do wnętrza mieszkania

Obraz czy może lepiej plakat? Wybór może nie być łatwy. Która opcja sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, a która w klasycznych? I czy styl, w którym urządzone jest mieszkanie, rzeczywiście będzie decydujący?

Dekorowanie mieszkania wbrew pozorom nie jest najprostszym zadaniem. Wiele zależy tu od wyczucia i umiejętności zachowania umiaru. Zasady te dotyczą też wyboru ozdób na ściany. Trafione są przysłowiową kropkę nad „i”. Dobrane kiepsko zniweczą pracę włożoną w dekorowanie.

Do jakich wnętrz wybierać obrazy?

Od razu kojarzą się one z mieszkaniami w klasycznym stylu, szczególnie te malowane, w ozdobnych ramach. Nadają wnętrzu przytulnego charakteru, ocieplają je. Nie znaczy to, że obraz na płótnie nie sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji.

Możliwość druku daje opcję wyboru dowolnego wzoru, który będzie zdobił ścianę. Może on nawet czerpać z grafik typowo plakatowych. Dzięki temu obraz na płótnie idealnie wpasuje np. do skandynawskiego wnętrza, szczególnie ozdobiony minimalistyczną ramą albo całkowicie jej pozbawiony. Ciekawym rozwiązaniem jest też umieszczenie na płótnie tak modnych teraz haseł. W ich przypadku kluczowy będzie wybór czcionki – mniej lub bardziej ozdobnej.

Do jakich wnętrz wybierać plakaty?

Plakaty to niekwestionowany hit ostatnich sezonów. Przebojem wdarły się do salonów i sypialń setek mieszkań i na pewno szybko nie znikną z ich ścian. Wbrew pozorom wcale nie są zarezerwowane tyko dla wnętrz w nowoczesnym wydaniu.

Wszystko zależy od typu wzoru, stylu, wielkości grafiki, a także otaczającej jej ramy. Nie bez znaczenia pozostaje także jakość wykonania plakatu. Ułatwieniem jest także ogromny wybór motywów, które mogą się na nim pojawić. W przypadku mieszkań w tradycyjnym stylu świetnie sprawdzą się eteryczne grafiki czerpiące inspiracje z natury, oczywiście dobrze dopasowane kolorystycznie do otoczenia. W nowoczesnych wnętrzach, urządzanych np. w stylu skandynawskim dobrym wyborem będą geometryczne akcenty.

Co zatem wybrać – plakat czy obraz? W tym przypadku sam styl wykańczanego mieszkania może zejść na nieco dalszy plan, choć nie można o nim zapomnieć. Podobnie sama technika wykonania grafiki. Kluczowy jest wzór i jego kolorystyka. Najważniejsze, by idealnie współgrały one z otoczeniem, dopełniały je w najlepszy możliwy sposób, a równocześnie oddawały niepowtarzalny charakter domownika.

16 marca, 2018

Dodaj komentarz