Odzyskiwanie ciepła ze spalin

Różnorakie innowacyjne i ekologiczne technologie w budownictwie, które pozwalają obniżyć koszty korzystania z wszelkiej maści usług zapewniających dostęp do energii elektrycznej czy grzewczej zdobywają sobie coraz więcej zwolenników – z wielu względów, również finansowych. Co prawda mamy lipiec i chyba nikt z nas nie korzysta z systemu grzewczego w sezonie letnim, niemniej jednak warto właśnie teraz zastanowić się nad możliwościami zaoszczędzenia wcale niemałych sum przez montaż odpowiedniego sprzętu nim rozpocznie się sezon grzewczy. Ostatnio szczególną popularność zyskuje sobie technologia pozwalająca na odzyskiwanie ciepła ze spalin wykorzystywanych w domach.

Jak wszyscy wiemy, choćby przypominając sobie lekcje chemii bądź fizyki, podczas spalania wytwarzana jest spora ilość energii, którą z kolei w domach najczęściej tracimy, gdyż traktowana jako produkt uboczny jest odprowadzana z urządzeń grzewczych razem z dymem lub innymi spalinami do kominów. Powoduje to, że bezpowrotnie ją tracimy, ale dzisiaj możemy skorzystać z wielu rozwiązań pozwalających na odzyskanie ciepła ze spalin, czego przykładem jest kominowy system grzewczy.

Kominowy system grzewczy został zaprojektowany w celu odzyskiwania ciepła z szybów kominowych, a konkretniej wspomnianych wcześniej spalin przezeń odprowadzanych, czyli dymu i innych gazów zawierających energię cieplną. System najlepiej sprawdza się w przypadku kotłów zasilanych paliwami stałymi, to znaczy węglem kamiennym, brykietem bądź drewnem.

Rozwiązanie zastosowane w tym systemie polega na odzyskiwaniu ciepła powstałego w wyniku absorpcji gorącego dymu oraz spalin i przesłaniu go do zimnego środowiska komory grzewczej stanowiącej podstawowy element systemu. Cały kominowy system grzewczy opiera się na połączonych ze sobą szczelnie poziomych, rurowych elementów komina, które wyposażone są w „pióra”, czyli radiatory. Powierzchnia rur kominowych zostaje ogrzana przez energię cieplną powstałą w wyniku spalania paliwa, zaś uzyskane w ten sposób ciepło trafia na radiatory, skąd później emituje się je od zamkniętej komory grzewczej, gdzie energia podgrzewa znajdujące się tam powietrze. W wyniku zjawiska konwekcji cieplnej, czyli przekazywania ciepła, nagrzane powietrze kieruje się do specjalnych otworów wylotowych bądź ścian kumulujących, zaś odzyskana energia może zostać wykorzystana do zasilania rozmaitych systemów odpowiedzialnych za dystrybuowanie ciepła.

Kominowy system grzewczy składa się z dwóch zasadniczych elementów, o których była mowa wcześniej: kominowej komory grzewczej, która odpowiedzialna jest za zamknięcie swobodnego w innym przypadku wylotu ciepłego powietrza odzyskanego z dymu i spalin oraz stalowej rury wyposażonej w radiatory. System najczęściej umieszcza się wewnątrz obiektu poprzez montaż w szybach kominowych z różnorakich materiałów, jak na przykład pustaki, stalowe bądź ceramiczne rury. Należy zadbać, aby zewnętrzna ściana systemu była odpowiednio izolowana, aby uniknąć utraty energii poprzez utratę temperatury lub jej wysięk poza system. Najlepszym materiałem izolacyjnym dla kominowego systemu grzewczego jest wełna mineralna, choć równie dobrze sprawują się tradycyjne płyty izolacyjne oraz akumulacyjne. Uzyskana w ten sposób energia transportowana jest do systemów dystrybuowania ciepła z wykorzystaniem komory grzewczej, która z obu strony: góry i dołu, jest obwarowana specjalnymi deklami, zaś po bokach z jednej strony zamknięta materiałami izolacyjnymi, a z drugiej rurą, wewnątrz której przesyłane są gorące spaliny. Należy więc zadbać aby rury były wykonane z żaroodpornej stali, możliwie najlepszej dostępnej jakości, jak stal szlachetna oraz wyposażone były w odpowiednią liczbę radiatorów w jej obwodach.

Aby system mógł być wydajny i bezpieczny, należy zadbać aby rury były nie tylko wykonane z jakościowych materiałów, ale również cechowały się odpowiednimi rozmiarami oraz szczelnością zespolenia. Ma to szczególnie istotne znaczenie, gdy odbiór energii cieplnej odzyskanej z komory grzewczej odbywa się za pośrednictwem urządzeń wyciągowych dokonujących tego mechanicznie. Nieodpowiedni układ rur lub ich nieszczelność mogą doprowadzić do tak zwanego odwrócenia ciągu, czyli wysysania dymu bądź spalin z komory kominowej.

Dużą zaletą kominowego systemu grzewczego jest jego uniwersalność w zakresie montażowym – wspomniany komin systemu nie wymaga żadnych szczególnych fundamentów, które są charakterystyczne dla komina murowanego, gdyż w tym systemie jest on zwyczajnie przykręcany do ściany lub montowany na samym urządzeniu grzewczym. Następnym ułatwieniem oraz rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić nieco przestrzeni jest możliwość zbudowania komina na stropie ponad urządzeniem grzewczym; w tym ostatnim przypadku pozwala to również zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Odzysk ciepła ze spalin zapewniany przez kominowy system grzewczy pozwala zaoszczędzić aż 50% energii cieplnej, która w innym przypadku zostałaby utracona. W sezonie grzewczym przekłada się to na możliwość zaoszczędzenia nawet półtora tysiąca złotych, zaś sama inwestycja „zwraca się” po dwóch, góra trzech sezonach grzewczych, jeśli oczywiście instalacja została prawidłowo wykonana.

8 lipca, 2016

Dodaj komentarz