Ogród zimowy do samodzielnego montażu – sprawdzamy, czy warto

Ogrody zimowe to swego rodzaju całoroczne tarasy, które, choć zabudowane z każdej ze stron, przepuszczają światło i pozwalają nacieszyć się widokiem natury. Wiele takich konstrukcji można zmontować samodzielnie z gotowych zestawów i to zarówno podczas budowy nowego domu, jak i reorganizacji stojącego już budynku. Co warto wiedzieć o ogrodach zimowych przed ich wyborem?

Ogród zimowy zamiast tarasu – kiedy warto go postawić?

Każdy właściciel tarasu zgodzi się z tym, że spędzanie na nim czasu, czy to z książką i kawą nasłuchując śpiewu ptaków, czy jedząc posiłek z bliskimi, trudno przecenić. Na zewnątrz nie zawsze panuje jednak odpowiednia pogoda, żeby móc cieszyć się bliskością natury. Jest na to pewien sposób, mianowicie całkowicie zabudowany, przeszklony ogród zimowy. Co to takiego? Ogród zimowy to zwykle niewielkie pomieszczenie, zabudowany z każdej strony taras. Często uprawia się w nim rośliny, w szczególności egzotyczne, które potrzebują odpowiedniej temperatury do wzrostu. Poza przydomową szklarnią ogród zimowy może być także pomieszczeniem do odpoczynku albo nawet jadalnią – wszystko zależy od jego rozmiarów i tego, w jaki sposób jest on połączony z domem.

Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać przy wyborze ogrodu zimowego, jest jego ogrzewanie. Zabudowy tego typu dzielą się na sezonowe, które, choć chronią od wiatru czy deszczu, zimą nie zapewniają ochrony przed chłodem oraz modele całoroczne, w pełni szczelne, nadające się do ogrzewania. Całoroczne ogrody zimowe są zwykle droższe, głównie ze względu na budowę konstrukcji takiego zadaszenia, niemniej umożliwiają korzystanie z nich całkowicie niezależnie od warunków atmosferycznych i w pełnym komforcie.Ogród zimowy może stanowić przedłużenie salonu, fot. Palram.pl

Ogród zimowy całoroczny czy sezonowy?

Sezonowe modele ogrodów zimowych zwykle są lżejsze, a ze względu na prostą budowę – bardzo łatwe w montażu, nawet dla jednej osoby i bez doświadczenia w składaniu takich konstrukcji. Ich szkielet składa się z profili pojedynczego szkła lub płyt poliwęglanowych – przejrzystego tworzywa, które od szkła różni się znacznie mniejszą wagą i większą odpornością na uszkodzenia. Sezonowe ogrody zimowe mogą przybierać różne kształty i rozmiary. Ściany tworzone z płyt poliwęglanowych można giąć i barwić, dzięki czemu możliwości projektu są właściwie nieograniczone.

Całoroczne ogrody zimowe to zabudowy, które w pełni zasługują na swoją nazwę. Można korzystać z nich nie tylko podczas pięknej wiosenno-letniej pogody, ale nawet i wtedy, gdy na zewnątrz trwa mroźna zima. Ich konstrukcja musi być w pełni szczelna i zapewniać odpowiednią izolację termiczną, którą określa się współczynnikiem przenikania ciepła. Im jest on mniejszy, tym lepiej. Ze względu na solidną konstrukcję, jakiej wymaga stworzenie całorocznego ogrodu zimowego, potrzebne jest solidne podparcie. Przy planie budowy takiego pomieszczenia najlepiej, jeśli jest ono stawiane wraz z całym budynkiem lub dobudowywane na już wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej.


Dzięki odpowiedniemu ogrzewaniu konstrukcja sprawdzi się także zimą, fot. Palram.pl

Jak samodzielnie zbudować ogród zimowy?

Samodzielny montaż ogrodów zimowych jest możliwy nawet dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie zajmował się składaniem tego rodzaju konstrukcji, głównie przez fakt, że na rynku znaleźć można duży wybór gotowych zestawów ze wszystkimi niezbędnymi elementami konstrukcyjnymi. Przykładem są tu ogrody proponowane na stronie palram.pl, w pełni szczelne zadaszenia w różnych kształtach i rozmiarach, wykonywane głównie z lekkich płyt poliwęglanowych. Wiele z nich wyposażonych jest w dodatkowe elementy takie jak na przykład uchylne okno.Latem ogród zimowy może pełnić funkcję przydomowej altanki, fot. Palram.pl

Czy do budowy ogrodu zimowego potrzebne jest pozwolenie? Jeśli konstrukcja nie przekracza 35 m², wystarczy jedynie zgłoszenie do starostwa lub urzędu gminy. Na powierzchni 500 m² w ten sposób ustawić można dwie konstrukcje w takich rozmiarach. Pozwolenie będzie konieczne tylko wówczas, gdy powierzchnia budowanego ogrodu zimowego ma przekroczyć wspomniane 35 m².

10 marca, 2022