Ogródek przy bloku – jak stworzyć przytulne miejsce pełne roślin?

Ogródki miejskie zlokalizowane blisko bloków mają swoją specyfikę i urok. Chociaż na ogół nie trzymają się zasad aranżacji ogrodu i nie powstają w zgodzie z najnowszymi trendami, to jednak swoim wyglądem wywołują uśmiech na twarzy. Jakimi roślinami warto je obsadzać?

Ogrody przy blokach są przez wiele osób, zwłaszcza starszych, traktowane jako alternatywa dla rodzinnych ogródków działkowych – w końcu nie każdego stać na dom z ogrodem. Warto dbać o takie miejsca, ponieważ umilają drogę do szkoły czy pracy i umożliwiają przyjemne spędzanie wolnego czasu na powietrzu. Jakie rośliny wybierać? A może warto zainwestować w ławkę ogrodową usytuowaną np. przy wejściu na klatkę schodową?

Przytulne miejsce pod blokiem jest możliwe!

W przypadku ogrodów przyblokowych ogromnym wzięciem cieszą się rośliny cebulowe – tulipany, szafirki, krokusy czy narcyzy to wręcz obowiązkowe pozycje. Są łatwe w uprawie, zajmują mało miejsca i dekorują miasta, zwłaszcza wiosną – w okresie, gdy przyroda dopiero budzi się do życia. Na przydomowych rabatach raczej nie stosuje się środków ochronnych, dlatego rośliny powinno się sadzić w specjalnych koszyczkach – zmniejszy to ryzyko zniszczenia przez szkodniki glebowe (np. krety). Kolejne miejsce na liście zajmują łatwe w uprawie byliny. Na stanowiskach dobrze nasłonecznionych sprawdzają się rojniki, rozchodniki, wilczomlecze, bratki, floksy, goździki i liliowce, zaś w częściowym zacienieniu – funkie, serduszka okazałe, żurawki i niezapominajki. Nie można zapominać także o kwiatach lata sadzonych najczęściej od kwietnia przez cały maj, takich jak aksamitka, żeniszek czy szałwia błyszcząca. Akcesoria i narzędzia do pielęgnacji zieleni, np. wspomniane ażurowe koszyczki, warto kupować w sprawdzonych sklepach, m.in. w Leroy Merlin.

Ławka ogrodowa – jak ją udekorować?

Ławki przy bloku to miejsca częstych spotkań, warto więc zadbać o tę szczególną przestrzeń. Obszar wokół nich można uczynić bardziej przytulnym, jeśli obsadzi się go roślinami wydzielającymi intensywny, ale przyjemny zapach. Szczególnie cenione gatunki to róże, liliowce, maciejki, piwonie i jaśminowce wonne. Najbliższe otoczenie (czyli strefę za ławkami) warto udekorować zielenią, która dobrze znosi sporadyczne deptanie – sprawdzą się m.in. rojniki, rozchodniki, niskie trawy ozdobne (np. kostrzewy), bluszczyk kurdybanek czy karmnik ościsty. Odpowiednio ozdobiona ławka ogrodowa zachęca do siedzenia i podziwiania otoczenia, nawet jeśli dotyczy to blokowego krajobrazu miejskiego.

W ogrodach przy blokach należy unikać wprowadzania roślin niebezpiecznych (trujących). Do najgroźniejszych gatunków należy psianka, anielskie trąby, naparstnica purpurowa i tojad mocny. Ponadto nie powinno się sadzić wysokich krzewów i drzew – takie nasadzenia lepiej pozostawić ogrodnikom miejskim. W przeciwnym wypadku może pojawić się problem nadmiernego zagęszczenia roślin, które będą zasłaniać okna, co jednak ujawni się dopiero po latach.

7 czerwca, 2018

Dodaj komentarz