Okno na poddaszu – co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?

Okna na poddaszu tworzą wspaniały klimat – doświetlają pomieszczenie, ale też wzbogacają je aranżacyjnie. Planując ich zakup, powinniśmy dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy, aby cieszyły każdego dnia. O czym pamiętać?

Idealne oświetlenie pomieszczenia – jak sprawdzić czy takie jest?

Światło daje nam poczucie lepszego samopoczucia i komfortu, co ma szczególnie ogromne znaczenie w miejscach takich jak poddasze, gdzie niemożliwe jest, aby wstawić normalne okno. Okno dachowe natomiast dobiera się pod kątem różnych czynników: rodzaju pomieszczenia, kąta nachylenia dachu i rozstawu krokwi. Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń określa się za pomocą kombinacji – stosunku powierzchni okna liczonej w świetle ościeżnicy, do powierzchni podłogi. Tam, gdzie przebywają ludzie, na przykład, gdy poddasze przeznaczone jest na sypialnie – ten stosunek powinien wynosić minimum 1:8, w innych sytuacjach wystarczy 1:12 (np. w pomieszczeniach gospodarczych).

Jak uzyskać najlepszy efekt oświetleniowy na poddaszu?

Najkorzystniej jeśli zastosujemy kilka okien umieszczonych w różnych punktach dachu. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zamontowanie jednego dużego okna bądź skupienie kilku mniejszych w jednym miejscu. Istotny jest również kąt nachylenia połaci dachowej, a im mniejszy, tym wysokość okna powinna być większa.

Ważne kwestie techniczne

Niezwykle istotna jest też kwestia rozstawu krokwi, bo pomiędzy nimi musimy zmieścić okno. Dzięki temu montaż przebiegnie nie tylko szybko i łatwo, ale uzyskamy stabilność konstrukcji oraz trwałość połączenia. Okno można zamontować również na łatach, co ma znaczenie, gdy rozstaw krokwi jest dużo większy niż szerokość okna. Optymalnie, gdy znajduje się na wysokości 110-140 cm od podłogi, bo pozwoli to zarówno na umiejscowienie standardowego grzejnika pod oknem, jak i prawidłowe wykonanie szpalet.

Sterowanie oknami dachowymi – ręczne czy automatyczne?

Najczęściej wybierane są okna sterowane ręcznie – do ich obsługi przeznaczone są specjalne drążki. Do głosu dochodzą jednak okna automatyczne, które zapewniają większy komfort, bo nie wstając z kanapy, możemy je otwierać i zamykać. W stolarce sterowanej elektrycznie można też zamontować inne ułatwienia, na przykład czujniki deszczu i wiatru, co pozwala zminimalizować ryzyko, że podczas gwałtownej ulewy poddasze zostanie zalane.

Poddasze bez okna dachowego będzie ciemne i nieprzyjemne, gdzie do oświetlania będziemy musieli wykorzystywać sztuczne światło. Zamiast wydawać pieniądze na dodatkowe sztuczne oświetlenie, lepiej zainwestować w jedno bądź kilka okien dachowych. Zwracajmy jednak uwagę na kwestie wyróżnione w artykule, dzięki czemu przebywanie na poddaszu będzie przyjemne i komfortowe.

8 października, 2019

Dodaj komentarz