Oryginalne dekoracje ścienne

Ściany – niedoceniony element wystroju wnętrz

Ściany są zwykle w przedsięwzięciach architektury traktowane niemal wyłącznie jako przegroda budowlana, która pełni rolę tylko odgradzająca jedno pomieszczenie od pozostałych; jeśli już staje się przedmiotem zainteresowania to zazwyczaj jako powierzchnia, którą można pokryć farbą komponującą się z wystrojem danego pokoju bądź umieszczenia na niej tapety, podczas gdy rozwiązań, na które możemy się zdecydować jest o wiele więcej i mogą niejednokrotnie uczynić pomieszczenie jeszcze bardziej unikalnym oraz odpowiadającym naszym gustom.

Aranżując mieszkanie, łatwo o ozdabianiu ścian, w „szerszym zakresie” niż przedstawiony powyżej, zapomnieć – dzisiaj jednak postaramy się o tym nie zapomnieć i zapoznać z kilkoma ciekawszymi rozwiązaniami.

Półki, zegary i co jeszcze?

Zazwyczaj, gdy umieszczamy na ścianie jakiś element, to staramy się, aby pełnił przede wszystkim funkcję użytkową, jak wszelkiej maści kinkiety czy półki, na których możemy umieszczać niektóre przedmioty i inne sprzęty. Co prawda, nie należy o takich „typowych” rozwiązaniach zapominać, gdyż można je uczynić bardzo stylowymi, przykładowo wykorzystując półki o oryginalnych kształtach, kolorach i innych właściwościach, ale powinniśmy się też zastanowić czy mniej ortodoksyjne ozdoby nie będą również pasować na nasze ściany.

Wybór w tym zakresie jest naprawdę szeroki: od miejscowo umieszczonych płytek czy nawet kamieni dekoracyjnych, możemy zdecydować się na drobne obrazy, dekoracje ścienne w postaci formacji wykonanych z drewna czy nawet niewielką ścieralną tablicę, po której możemy pisać – jest to pomysł, który z kolei można zastosować niemal wszędzie: od mieszkania, gdzie możemy sobie zapisywać różne informacje, aby o nich nie zapomnieć, zostawić wiadomość dla współlokatora czy „drugiej połówki”, z którymi mieszkamy aż po prowadzoną restaurację czy kawiarnię – w tym ostatnim przypadku jest to oryginalny pomysł na umieszczenie cennika, inspirującego cytatu bądź innej treści.

Sama ściana ozdobą?

Aby uczynić ścianę uzupełnieniem aranżacji wnętrza nie musimy koniecznie decydować się na przytwierdzone do niej elementy bądź tym bardziej tylko do nich ograniczać. Również w tym zakresie możliwości mamy całkiem sporo: możemy wybrać jakąś unikalną fakturę ściany (przykładowo poprzez „naciekanie” farby położonej na pofałdowaną powierzchnię uzyskaną poprzez odpowiednie nałożenie tynku gipsowego) czy nawet umieścić na niej jakiś oryginalny wzór, jeśli mamy artystyczne zacięcie. Jeśli interesują nas „sklepowe” rozwiązania: coraz częściej w miejscach oferujących asortyment z opisywanej dziedziny możemy także nabyć trójwymiarowe panele i inne tego typu przedmioty pozwalające ozdobić ścianę na dwuwymiarowej płaszczyźnie.

Gdzie pasują takie rozwiązania?

Wszelkiej maści nieortodoksyjne ozdoby, zarówno te wymienione, jak i wiele innych, zarówno kupionych bądź wykonanych samodzielnie są świetnym uzupełnieniem wystroju typu vintage, retro i pokrewnych, nietypowych podejść w kwestii aranżacji wnętrz. Nie oznacza to jednak, że również w bardziej klasycznych wariantach wystroju nie znajdą one zastosowania – wprost przeciwnie, jeśli odpowiednio podejdziemy do tematu możemy uzyskać wspaniałe połączenie klasycznych rozwiązań z nowoczesnymi aspektami. Wszystko zależy od układu pomieszczenia, komponowania się ze sobą poszczególnych sprzętów i mebli oraz naszego gustu i kreatywności.

10 lutego, 2017

Dodaj komentarz