Oświetlenie zewnętrzne – jak rozświetlić swój ogród? Oświetlenie zewnętrzne – jak rozświetlić swój ogród?

Wiele osób, które wybudowały swój własny dom lub też kupiły go na rynku wtórnym, ma problem z odpowiednim urządzeniem swojej działki oraz instalacją oświetlenia. W sklepach jest wiele produktów, które mają za zadanie rozświetlić otoczenie domu, jednak jak wybrać odpowiednie do naszych potrzeb?

Jak dobrać oświetlenie ogrodowe?

Wybór oświetlenia do ogrodu uzależniony jest od wielkości działki. Jeżeli mamy bardzo dużą powierzchnię do oświetlenia, to świetnym rozwiązaniem będą lampy wysokie, które wyposażone są w 2 źródła światła. Taka lampa na wysokim maszcie świetnie sprawdzi się także do oświetlenia podjazdów. Wystarczy jedna taka lampa, aby objąć dużą powierzchnię.

Jeżeli chcemy nadać naszemu ogrodowi klimatu, powinniśmy zainwestować w oświetlenie delikatniejsze, które wkomponowane zostanie w architekturę ogrodu. Nieważne, jaki styl oświetlenia wybierzemy, warto pamiętać o bezpieczeństwie. Z uwagi na ten fakt, wiele osób decyduje się na instalacje niskonapięciowe, które nawet w przypadku przerwania kabla zasilającego nie stanowi zagrożenia dla osób przebywających w okolicy takiej awarii.

Wybór samych lamp jest ogromny. Ciekawym pomysłem, który sprawdzi się m.in. na podjazdach oraz jako oświetlenie chodnika wokół domu i w ogrodzie są lampy montowane w ziemi. Mogą być także dostępne w wersji, która pozwala na zainstalowanie ich w kostce brukowej lub płytkach chodnikowych. Takie oświetlenie świetnie nadaje się do aranżacji, w których tradycyjne lampy mogą zepsuć efekt, jaki chcemy uzyskać. W ofertach sklepów znajdziemy także różnego rodzaju lampy w postaci słupków, kinkietów, lampy wiszące oraz imitujące kamienie.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie oświetlenie za pomocą żarówek led. Praktycznie wszystkie dostępne obecnie lampy i oprawy dają możliwość zainstalowania tego typu żarówek. Oświetlenie led można dowolnie regulować – wystarczy dokupić sterownik, którym będziemy mogli zmieniać natężenie światła, barwę ora wiele innych parametrów. Ważna jest też odpowiednia barwa światła. Większość osób decyduje się na ciepłą barwę, która sprzyja wypoczynkowi i miłym chwilom w gronie znajomych podczas imprez w ogrodzie. Warto też zainteresować się rozwiązaniami w oświetleniu, jakimi są kinkiety. Pozwalają one na klimatyczne oświetlenie wybranych miejsc np. elewacji domu, co daje ciekawy efekt, który sprawi, że będziemy czuli się jak w bajce.

Jeżeli mamy możliwość, to najlepszym wyborem będzie zaplanowanie oświetlenia już na etapie tworzenia planu zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Architekt lub firma tworząca plan weźmie pod uwagę wszystkie szczegóły m.in. rozmieszczenie punktów światła, wymóg położenia kabli zasilających oraz podpowie, w jakich miejscach zainstalować oświetlenie punktowe, a w jakich oświetlenie rozproszone.

Tak dopasowane do naszych potrzeb oświetlenie zewnętrzne będzie nie tylko efektywne, ale także energooszczędne. Szczególnie jeżeli zainwestujemy w dodatkowy sterownik oświetleniem, będziemy mogli zarządzać ilością włączonych w danym momencie świateł, co skutecznie przełoży się na oszczędności na energii elektrycznej.

http://lumos.shop.pl/

13 marca, 2017

Dodaj komentarz